Płynne odpady niebezpieczne porzucane w halach magazynowych. Zatrzymano 2 mieszkańców Zabrza

fot. arch. Śląska Policja

Śledczy zatrzymali pięciu podejrzanych, w tym dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 40 i 43 lat, w sprawie nielegalnego składowania odpadów. To element śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, w którym dotychczas zarzuty usłyszało 27 osób.

W rezultacie działań policji przeprowadzonych kilka dni temu, prócz zabrzan, do policyjnej izby zatrzymań trafili dwaj świętochłowiczanie, 41- i 70-latek oraz 55-letni mieszkaniec Małopolski.

Jak ustalili stróże prawa, 40-letni mężczyzna prowadził na Śląsku firmę transportową, a pozostali mieszkańcy Zabrza i Świętochłowic byli w niej zatrudnieni m.in. w charakterze kierowców. Natomiast 55-latek był zatrudniony jako kierowca w innej firmie transportowej. Policjanci dokonali przeszukań miejsc zamieszkania mężczyzn oraz przeszukań dwóch firm transportowych, gdzie zabezpieczyli dokumentację – dowiadujemy się z komunikatu Śląskiej Policji.


Podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach

– przekazuje Śląska Policja. – Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z niemałym kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był na terenie województwa śląskiego, a także w innych regionach kraju.

Tym sposobem przestępcy porzucili blisko 1000 ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilka mln złotych. Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty objęły ponadto uczestnictwo w procederze transportu, składowania i porzucenia substancji niebezpiecznych i odpadów chemicznych na terenie Skawiny i Wojkowic wbrew przepisom, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska – widnieje dalej w komunikacie.

Wobec wszystkich podejrzanych mężczyzn Prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, od maja 2018 roku prowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

Wcześniej w toku śledztwa zarzuty postawiono już 27 osobom, spośród których 21 osób zostało zatrzymanych i doprowadzonych do Prokuratury, a także tymczasowo aresztowanych. Pozostali podejrzani zostali objęci środkami zapobiegawczymi w postaci policyjnych dozorów oraz poręczeń majątkowych.

(nmm)/Śląska Policja
fot. arch. Śląska Policja