Patriotyczny mural powstał w Rokitnicy. To efekt współpracy kibiców z radą dzielnicy i parafią

fot. Torcida Rokitnica

Dokładnie w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Rokitnicy powstał nowy mural. Grafika poświęcona jest Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. “Warszyc”, kapitanowi piechoty Armii Krajowej, żołnierzowi niezłomnemu.

Sylwetkę upamiętnionego kapitana przybliża klub Górnika Zabrze.

Na bazie dowodzonego przez siebie podczas wojny 1 batalionu 27 Pułku Piechoty AK w maju 1945 w Radomsku utworzył konspiracyjną organizację, która początkowo nosiła kryptonim „Manewr”, następnie „Walka z Bezprawiem”, a od 8 stycznia 1946 przyjęła nazwę „Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego” o kryptonimie „Lasy”, „Bory”. Organizacja ta, licząca ok. 4 tysięcy członków, działała w województwach: łódzkim, częściowo kieleckim, śląskim oraz poznańskim. Zdradzony, skazany na śmierć, został stracony w 1947 roku, na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii – przekazuje Bartłomiej Perek z biura prasowego Górnika Zabrze.


W 2009 roku został pośmiertnie awansowany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stopień Generała Brygady. Mieszkańcem Rokitnicy jest syn bohaterskiego żołnierza

– kontynuuje Perek.

Do powstania pracy doszło dzięki współpracy kibiców Górnika z Rokitnicy z Radą Dzielnicy oraz parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa.

To Rada Dzielnicy we wrześniu podjęła decyzję o przeznaczeniu środków na mural poświęcony “Warszycowi”. Parafia z kolei udostępniła miejsce, gdzie powstała praca. Kibice z Rokitnicy zajęli się praktycznym wykonaniem murala. Ten prezentuje się wspaniale – podsumowuje Perek.

(żms)/Górnik Zabrze
fot. Torcida Rokitnica (FB) (za Górnik Zabrze)