Oszuści odwiedzają osoby starsze, przedstawiają się jako pracownicy administracji. Okradli dwie osoby

Podając się za pracowników wodociągów i administracji, pod pretekstem sprawdzenia instalacji, oszuści okradli dwie zabrzanki. Seniorki straciły swoje oszczędności. Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Na początku września do starszej kobiety, która mieszka w Rokitnicy przyszedł nieznany jej wcześniej mężczyzna. Podawał się za pracownika wodociągów i pod pretekstem dokonania kontroli wszedł do mieszkania.

Wykorzystując nieuwagę 79-letniej kobiety zabrał z szafki pieniądze, blisko 5 tysięcy złotych. Gdy kobieta zorientowała się, że została okradziona zgłosiła to policjantom. Podobne zdarzenie miało miejsce również w Rokitnicy kilka dni wcześniej. Do 87-letniej zabrzanki zapukała nieznana jej kobieta podająca się za pracownika administracji. Kobieta zamanipulowała seniorkę i wykorzystując jej nieuwagę ukradła jej gotówkę w kwocie tysiąca złotych. Wyjaśnianiem spraw i ustalaniem sprawców zajmują się policjanci z Komisariatu V Policji w Zabrzu – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Policjanci ostrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym – apeluje Bijok.

Funkcjonariusze przestrzegają też przed wpuszczaniem do mieszkań osób przedstawiających się jako pracowników administracji budynków i inkasentów.

Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty

– informuje oficer prasowy.

Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka. O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.

(żms)/KMP Zabrze
fot. zdj. poglądowe