Opłaty za wywóz odpadów idą mocno w górę. W poniedziałek uchwałę przegłosowali radni

fot. UM Zabrze

Opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów w Zabrzu podrożeje. Zamiast 24,2 zł/osobę zapłacimy od kwietnia 33 zł. To wzrost o blisko 36,4 %.

Zabrzańscy radni przyjęli uchwałę z 27 lutego 2023 roku w sprawie wyboru metody ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki za pojemniki lub worek o określonej pojemności, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości.

Uchwała urealniła obowiązujące w Zabrzu stawki opłat za wywóz śmieci. W minionym roku z budżetu miasta na realizację tego przedsięwzięcia wyasygnowano dodatkowo ok. 6,4 mln zł. Mając na uwadze niższe wpływy z podatku PIT oraz konieczność przeprowadzenia regulacji płac w jednostkach miejskich dopłaty budżetowe musiały zostać skorygowane – uzasadnia miasto.

Przyjęcie regulacji spowodowało, że w Zabrzu od 1 kwietnia opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi od mieszkańca 33 zł na miesiąc. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny stawka wynosi 66 zł.

(żms)/UM Zabrze
fot. arch. UM Zabrze