Oficjalne otwarcie zabrzańskiego geoparku. Wspólne grillowanie, muzyka oraz atrakcje dla dzieci

Przed nami uroczyste otwarcie Geoparku zlokalizowanego w dawnym wyrobisku gliny w zabrzańskiej dzielnicy Grzybowice. W południowej części parku na uczestników czekać będzie wspólne grillowanie, muzyka oraz, z okazji Dnia Dziecka, atrakcje dla najmłodszych.

Przywrócony mieszkańcom teren rekreacyjno-edukacyjny został zrekultywowany dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. Uroczystość z okazji jego oddania do użytku odbędzie się w czwartek, 1 czerwca, o godzinie 15.00. W południowej części parku na uczestników czekać będzie wspólne grillowanie, muzyka oraz z okazji Dnia Dziecka, atrakcje dla najmłodszych.

Przypomnijmy, że obiekt utworzono dzięki pozyskaniu przez Zabrze wsparcia finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (85 proc. kosztów inwestycji zostanie pokrytych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020). W ramach wartego ponad 9,4 mln zł przedsięwzięcia zrekultywowano już 9 ha terenu położonego w Zabrzu przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Teren ten będzie pełnił funkcje rekreacyjno-edukacyjną.

Projekt podzielony jest na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni, powstał geopark.

Usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne geoparku. Zamontowane zostały tablice informacyjne w tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstała infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowana została mała architektura (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne już zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Nie zabrakło także plaży trawiastej, na której do dyspozycji są leżaki.

Wokół dawnego wyrobiska, a także zbiorników wodnych powstały ścieżki pieszo-rowerowe wraz z oświetleniem. Na terenie całego obszaru zieleń została uporządkowana i wzbogacona. W miarę możliwości zachowane zostały szaty roślinne występujące na tym terenie.

W miniony poniedziałek rozstrzygnięty został również konkurs na logo Geoparku, który został zorganizowany przez miasto oraz wykonawcę, spółkę Mostostal Zabrze GPBP S.A. Udział w nim wzięli uczniowie Liceum Plastycznego w Zabrzu, a zwycięski projekt to połączenie dwóch ważnych elementów: roślinności oraz zwierząt reprezentowanych przez postać lisa, którego ogon przypomina liść.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

(żms)/UM Zabrze
fot. Małgorzata Mańka-Szulik (FB), Krzysztof Połeć (FB)