Odcinkowy pomiar prędkości w Zabrzu coraz bliżej. Wykonawca zamontuje wysięgniki na DK 88

Zapowiedzi wprowadzenia odcinkowego pomiaru prędkości na zabrzańskim i gliwickim odcinku DK 88 pojawiają się już od 2 lat, teraz rozpoczyna się montaż związanego z tym wyposażenia. Już niebawem kierowcy będą musieli zdjąć tam nogę z gazu.

Między 25 a 29 września (pon-pt) w ciągu DK88 wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu na czas montażu wysięgników dla urządzeń rejestrujących prędkość. – Inwestorem jest Skarb Państwa – Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a Wykonawcą robót firma SPRINT S.A. Ze względu na zakres inwestycji oraz utrzymanie płynności ruchu pojazdów zakres prac podzielony został na 5 etapów – informuje Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu.

25 września wprowadzony będzie 1 etap, w którym prace będą prowadzone od strony ul. Kruczka. Na czas robót będzie zwężona jezdnia ul. Kruczka. Ze względu na szerokość jedni tymczasowa organizacja ruchu będzie wspomagana poprzez ręczne kierowanie ruchem

– dodaje MZD.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, urządzenia, które pojawią się na drogach, to Unicam VELOCITY3.

– Zgodnie z wymogami CANARD, urządzenia mają możliwość rejestracji naruszeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Są dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych – informowało Centrum w momencie rozstrzygnięcia przetargu na dostawę i montaż rejestratorów prędkości.

Po montażu, urządzenia muszą przejść m.in. proces legalizacji oraz odbiorów. Po pozytywnym zakończeniu tych procesów, systemy odcinkowego pomiaru prędkości przejdą testy. Po ich zakończeniu, jeśli nie będzie zastrzeżeń, zostaną przełączone w tryb rejestracji naruszeń.

Systemy zostaną zamontowane w 39 lokalizacjach wytypowanych na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce.

Po zakończeniu montażu, CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami, z których wykorzystaniem kontrolowanych będzie około 400 km dróg, w tym zabrzański (a także gliwicki) fragment DK 88. W naszym mieście pomiar prowadzony będzie między zjazdem na ulicę Chorzowską/Wolności a zjazdem na ulicę Ziemską (7,5 km). W Gliwicach należy spodziewać się go pomiędzy wiaduktem z ul. Szymanowskiego a zjazdem na ul. Pionierów, na dystansie 3,9 km.

Instalacja tego rodzaju sprzętu ma zmobilizować kierowców do przestrzegania wyznaczonej przepisami prędkości, a w konsekwencji zwiększyć poziom bezpieczeństwa na tym odcinku.

(żms), arch. CANARD
fot. scr. Google Maps