Odcinkowy pomiar prędkości na gliwickim odcinku DK 88. Ostatnio doszło tam do karambolu

fot. ZDM Gliwice

Na gliwickim odcinku Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK 88) zamontowane zostaną urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, które będą zapisywać prędkość, z jaką poruszają się samochody. Rejestratory pojawią się na odcinku od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów.

Instalacja tego rodzaju sprzętu ma zmobilizować kierowców do przestrzegania wyznaczonej przepisami prędkości, a w konsekwencji zwiększyć poziom bezpieczeństwa na tym odcinku.

Na alei Jana Nowaka Jeziorańskiego często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tylko dwa dni temu, na wysokości ulicy Tarnogórskiej, doszło tam do poważnego karambolu – zderzyły się cztery samochody. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


W 2020 r., tylko na gliwickim odcinku alei Jana Nowaka Jeziorańskiego doszło do 184 zdarzeń, w których zginęło 9 osób, a rannych zostało 6 osób. W tym roku były tam już 174 zdarzenia, w których rannych zostało 9 osób, a zginęły 2.

– Szczególnie niebezpieczny jest odcinek od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów. Od 2009 do 2020 r. miało tam miejsce 411 zdarzeń drogowych, w tym w tym 42 wypadki, czyli zdarzenia drogowe, w których byli poszkodowani. By zwiększyć bezpieczeństwo, na tym odcinku zamontowany zostanie system stacjonarnych urządzeń rejestrujących średnią prędkość – mówi Dawid Ochód, zastępca dyrektora gliwickiego Zarządu Dróg Miejskich.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił już przetarg na dostawę i instalację tych urządzeń. Według planu urządzenia powinny zostać zamontowane do końca 2022 r.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. ZDM Gliwice