Od poniedziałku można korzystać z zasobów Biblioteki Miejskiej. Na jakich zasadach?

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu od 30 listopada znów jest otwarta. Filie, z małymi wyjątkami, będą czynne, choć niektóre funkcjonują w trochę zmienionym grafiku. Niestety placówki pozostają zamknięte w soboty. Dokładne godziny pracy dostępne są na stronie MBP.

Obecnie zamknięte do odwołania pozostają: Filia nr 7 (Grzybowice), Filia nr 10 (Makoszowy) oraz Filia nr 18 (os. Młodego Górnika).

Są także pewne zmiany, do których należy się dostosować i ich przestrzegać. Mowa przede wszystkim o noszeniu maseczki, która zasłania usta i nos oraz dezynfekcji rąk zanim wejdzie się między regały wybierać książki. Dezynfekowane są również blaty, na których lądują zwracane książki, a te zanim trafią do nowego czytelnika, spędzają trzy dni na kwarantannie.


Niewielkie zmiany obowiązują nadal w Czytelni Ogólnej i Prasy, nie ma bowiem możliwości by skorzystać z czasopism i książek na miejscu, a jedynie wypożyczyć spośród tych tytułów, które są dostępne w księgozbiorze Czytelni oraz Filii nr 13.

Również przy ul. Wyzwolenia 4 odebrać można zamówione wcześniej z Filii nr 12 audiobooki. Można je zarezerwować telefonicznie – 32 271 19 80 lub przez katalog online i zaznaczyć Czytelnię jako miejsce odbioru zamówienia.

Niedostępne pozostają nadal usługi dodatkowe. Wstrzymane jest korzystanie na miejscu z komputerów. Nie można również nadal wydrukować czy skserować dokumentów.

Przypominamy, że książki wypożyczone w zamkniętych filiach można zwrócić w dowolnej placówce (lista zamkniętych placówek będzie podawana na bieżąco na stronie internetowej MBP w Zabrzu).

Na koniec mamy też dobrą wiadomość. Z okazji jubileuszu 75-lecia Biblioteki przedłużono możliwość bezpłatnego zapisu dla nowych czytelników. Z tej okazji przedłużona została również abolicja dla osób, które nie zwróciły książek z lat 2014-2019.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze