Od pięciu lat znęcał się nad konkubiną. Kobieta wreszcie przerwała pasmo przemocy

29-latek, który od 2016 roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją konkubiną, decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Domowy oprawca został zatrzymany przez policjantów z V komisariatu.

Kobieta postanowiła poprosić o pomoc służb dopiero w minionym tygodniu.

29-latek wszczynał awantury, wyzywał kobietę, poniżał, a także używał wobec niej przemocy fizycznej. W poniedziałek kobieta postanowiła przerwać pasmo przemocy i powiadomiła zabrzańską policję. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzuty dotyczące znęcania się nad swoją partnerką. Na czas trwania postępowania decyzją sądu mężczyznę aresztowano na okres 3 miesięcy. Za znęcanie się, podejrzanemu grozi kara do 5 lat więzienia – poinformował mł. asp. Adam Strzodka z KMP Zabrze.


Policja przypomina, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo.

Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Precyzują to przepisy artykułu 207 kodeksu karnego.

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze