Nocny pożar budynku przy ul. Żeromskiego. Część mieszkańców może już wrócić do lokali

UM Zabrze

Nocny pożar poddasza budynku przy ulicy Żeromskiego 37 gasiło 6 zastępów straży pożarnej. Spaleniu uległo około 200 m2 dachu. Ewakuowało się 9 osób, część z nich – mieszkańcy parteru – może wrócić już do swoich mieszkań, pozostali schronienie znaleźli u swoich rodzin.

Straż pożarną powiadomiono o godzinie 2:33 w piątek, 17 grudnia. Po przybyciu jednostek pod wskazany adres, potwierdzono, że pożarem objęty jest dach.

Zabezpieczono miejsca zdarzenia i natychmiast przystąpiono do gaszenia ognia w celu nierozprzestrzenienia się pożaru na sąsiedni obiekt. Strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palący się dach (po drabinie mechanicznej i po klatce schodowej) oraz jeden prąd wody w obronie sąsiedniego dachu. Równocześnie dowódca poprosił o zadysponowanie autobusu dla lokatorów, którzy mieli możliwość schronienia się przed zimnem na czas akcji gaśniczej – informuje st. kpt. Wojciech Strugacz z KM PSP Zabrze.


Po opanowaniu pożaru strażacy przeszukali pogorzelisko oraz prowadzili prace rozbiórkowe dachu. Dzięki szybkiej, sprawnej i wyczerpującej akcji strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiedni dach oraz na część mieszkalną znajdującą się poniżej poddasza

– dodaje Strugacz. W akcji, która trwała prawie 3 godziny brało udział 17 ratowników. Przyczyną pożaru prawdopodobnie była nieszczelność przewodu kominowego.

Na miejsce przybyli również przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Zabrza, którzy po oględzinach obiektu wyłączyli obiekt z użytkowania. Z tego względu Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniło dla dwóch lokatorów pokoje hotelowe, a pozostali mieszkańcy znaleźli schronienie u swoich rodzin. W wyniku działań gaśniczych doszło do zalania poniższych mieszkań.

Miasto zapewnia pomoc

Budynek, w którym doszło do pożaru, jest administrowany przez Jednostkę Obsługi Finansowej wchodzącą w zasób miasta. Magistrat poinformował, że właściciele mieszkań na parterze mogą już powrócić do swoich lokali.

Poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinnie prowadzone są działania pomocowe w zakresie wsparcia materialnego i psychologicznego. Pracownicy MOPR na bieżąco monitorują sytuację na miejscu zdarzenia.

Mieszkańcy pozostający poza swoimi domami mogą kontaktować się z pracownikami socjalnymi za pośrednictwem numeru tel.: +32 275-03-52. Pomoc psychologiczną można uzyskać także za pośrednictwem Zespołu Interwencji Kryzysowej pod numerem tel.: +32 271-64-31.

Jednostka Obsługi Finansowej będzie kontaktować się z rodzinami w celu zabezpieczenia ich sytuacji mieszkaniowej poprzez zabezpieczenie na ich potrzeby lokali zastępczych. W hali Pogoń zostały także zabezpieczone dwa pokoje pozostające do dyspozycji poszkodowanych.

Zniszczony dach został zabezpieczony przed opadami, jednak już z nowym rokiem zostanie on odbudowany.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zabrzu pozostaje do dyspozycji poszkodowanych pod całodobowym numerem telefonu: +32 373-33-88.

(żms)/KM PSP Zabrze, UM Zabrze
fot. PSP Zabrze, UM Zabrze