NOC MUZEÓW w Zabrzu. Iluminacje świetlno-dźwiękowe, podziemne przygody, Arena, co jeszcze w planie?

Noc Muzeów w Zabrzu odbędzie się w sobotę, 20 maja. Na jakie atrakcje możemy liczyć? Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też przestrzenie na co dzień niedostępne, np. będzie można obejrzeć parowóz Szenkuś czy zwiedzić Arenę Zabrze.

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos ukaże swoje dawne oblicze. Muzyka, światło, para to niezmienne elementy pokazu, który co roku przygotowuje firma dla mieszkańców Zabrza. W tym roku pokaz zostanie wzbogacony o dodatkowy element tańca.

Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy pięć razy – o godz. 20.00, 20:30, 21:00, 21:30 oraz 22:00.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.

20 maja na specjalne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza. Nadchodząca Noc Muzeów w Zabrzu odbędzie się pod szyldem kopalnianych podziemi. Kopalnia Guido zaprasza na zwiedzanie jednego z chodników, a Sztolnia Królowa Luiza – na odwiedziny w parku maszyn i najdłuższy w Polsce podziemny spływ.

Noc Muzeów w Zabrzu będzie trwać od samego rana. Kopalnia Guido, znajdująca się przy ul. 3 Maja 93, otworzy swoje podwoje już o godz. 9:20. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest podziemny spacer górniczy. W ramach tego wydarzenia uczestnicy zjadą górniczą szolą aż 320 metrów pod ziemię, odwiedzą miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających i przejadą się podwieszaną kolejką elektryczną. Zwieńczeniem wycieczki będą odwiedziny w najniżej położonym pubie w Europie. Koszt biletu wynosi 30 złotych.

W tym samym czasie w Sztolni Królowa Luiza miłośnicy nocnego zwiedzania będą mogli wybrać spośród kilku zaplanowanych atrakcji. Pierwszą z nich jest Podziemne Królestwo Maszyn. To największy w Europie podziemny park 100 maszyn działających na maksimum obrotów. Warto dodać, że osoby odwiedzające będą mogły na własnej skórze poczuć, jak ciężka i wyczerpująca jest praca w kopalni. Huk kombajnu kruszącego skałę, transport urobku – to codzienność górników na wyciągnięcie ręki. Koszt biletu to 20 złotych.

Więcej na: https://podziemnaprzygoda.pl/

Na obchody Nocy Muzeów świętować także będą zabrzańscy muzealnicy, którzy w tę wyjątkową noc zapraszają Państwa do siedziby Muzeum Miejskiego w Zabrzu (ul. Powstańców Śl. 3) oraz do Galerii Café Silesia (ul. 3 Maja 6).

fot. zdjęcie poglądowe/Muzeum Miejskie w Zabrzu

W programie:

– Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3:

 • 18.00 wspólne zdjęcie członków Arsenalu Mikulczyce;
 • 18.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Marzyciele” plus rozmowa z p. Krystianem Pudlo – jednym z założycieli klubu;
 • 19:30 konkurs wiedzy o Arsenalu Mikulczyce i Arsenalu Londyn;
 • 21:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Marzyciele” i możliwość zobaczenia pierwszej, oryginalnej Kroniki Arsenalu Mikulczyce z 1971 roku.
 • – Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6:

 • 17.00 uroczyste otwarcie Nocy Muzeów i wernisaż wystawy „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech”;
 • 17.20 wernisaż wystawy „Kruche Światy”;
 • 17.40 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech – Renata Skoczek (IPN) i Piotr Hnatyszyn (Muzeum Miejskie w Zabrzu);
 • 18.00-20.00 warsztaty robienia podkładek pod kubek na szydełku/ zdobienia ceramiki z członkiniami grupy 18-Obsydian (warsztaty odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Ozdobioną przez siebie ceramikę będzie można po wypaleniu odebrać z Galerii Café Silesia);
 • 19.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kruche Światy” – dr Marzena Kotyczka (Muzeum Miejskie w Zabrzu);
 • 20.00 pokaz archiwalnych filmów dotyczących Romualda Nowaka ze zbiorów Michała Wiejaka z grupy 18-Obsydian;
 • 21.00 pokaz techniki robienia witraży w wykonaniu Aleksandry Kajewskiej (Pracownia Działań Twórczych w Chorzowie);
 • 22.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech – Renata Skoczek (IPN) i Piotr Hnatyszyn (Muzeum Miejskie w Zabrzu).
 • Noc Pucharów na zabrzańskiej Arenie

  Górnik Zabrze także dołączy do tegorocznych obchodów Nocy Muzeów, otwierając swoje przestrzenie dla zwiedzających! Noc Pucharów odbędzie się dzień wcześniej, czyli 19 maja od godziny 19.30 do późnych godzin nocnych! Górnicy zapraszają także, 20 maja na mecz 33 kolejki PKO BP Ekstraklasy z Pogonią Szczecin, który rozpocznie się o 17.30.

  W piątkowy wieczór na stadionie odbędzie się Noc Pucharów, czyli tematyczne zwiedzanie, niedostępnych na co dzień przestrzeni Areny Zabrze.

  Na tą okazje zaplanowana została specjalna narracja wycieczek, a w rolę przewodników wcielą się: Bartek Perek, Konrad Kołakowski i Wiktoria Gubała. Uczestnicy posłuchają wiele o historii klubu, wiele o zwycięstwach i bardzo wiele o pucharach i trofeach, które w swojej kolekcji posiadają Trójkolorowi. Trasa zwiedzania obejmie m.in lożę LP 10, salę pucharową oraz płytę boiska.

  Zwiedzanie odbywać będzie się w maksymalnie 25-osobowych grupach. Zaplanowano 9 wycieczek rozpoczynających się co pół godziny. Start o 19.30, a ostatnia grupa ruszy na zwiedzanie o 23.30, każda wycieczka potrwa ok. jedną godzinę.

  Wycieczki: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23.30.

  Zgodnie z ideą nocy muzeów, obowiązuje jedynie symboliczna opłata 5zł za bilet, który można nabyć w systemie biletowym- www.bilety.gornikzabrze.pl.

  (żms)/UM Zabrze
  fot. UM Zabrze, MGW, Paweł Janicki