Noc Muzeów na bis, czyli „Opowiem Wam o Zabrzu” w Café Silesia. Próba pokazania dziejów miasta

fot. zdjęcie poglądowe/Muzeum Miejskie w Zabrzu

Chociaż w większości tego rodzaju placówek w kraju Noc Muzeów odbyła się w ubiegłym tygodniu, w Muzeum Miejskim wydarzenie to zaplanowano na nadchodzący weekend. W ramach imprezy zaprezentowana zostanie wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu”.

Zwiedzanie nowej ekspozycji zaplanowano na sobotę (21 maja), jej prezentacja odbędzie się w Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6. „Opowiem Wam o Zabrzu” ma wprowadzić odwiedzających w klimat tegorocznych obchodów stulecia naszego miasta.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Miejskim w Zabrzu rozpocznie się o godzinie 18:00 i potrwa do godziny 22:00. Imprezę zainauguruje wernisaż wystawy połączony z kuratorskim oprowadzaniem.

O godzinie 20:30 zaplanowano wykład Piotra Hnatyszyna „Krótka historia Zabrza” (konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału na adres: a.kowalczyk@muzeumzabrze.pl lub pod numerem telefonu 32 271 56 89 wew. 24).


Wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu” jest próbą pokazania, w dużym skrócie, dziejów naszego miasta. Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.

(żms)/UM Zabrze
fot. Muzeum Miejskie w Zabrzu