Nieznana substancja wysypywała się z naczepy TIRa. Interweniowali strażacy, zagrożenia nie stwierdzono

Nieznana substancja wysypała się z jednej z trzech naczep siodłowych znajdujących się przy ul. ks. Piotra Skargi w Zabrzu. Interweniowała straż pożarna. Po kilku godzinach akcji ustalono, że zagrożenia chemicznego nie ma.

Strażaków zaalarmowano w minioną środę około południa.

Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG Zabrze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że niezidentyfikowana substancja wysypała się z jednej z trzech znajdujących się tam naczep siodłowych. W dwóch naczepach znajdowały się beczki oraz pojemniki DPPL z nieznaną substancją oraz puste wiadra 10 i 20 litrowe. Natychmiast przystąpiono do sprawdzenia naczepy oraz pobliskiego terenu aby potwierdzić, że na miejscu nie ma osób poszkodowanych – informuje st. kpt. Wojciech Strugacz z KM PSP Zabrze.


Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów na obecność substancji niebezpiecznych. Strażacy pracujący bezpośrednio przy składowanych substancjach, czynności wykonywali w aparatach powietrznych.

Dodatkowo przy takiego rodzaju zdarzeniach dowódca podjął decyzję o zadysponowaniu specjalnego samochodu rozpoznania chemiczno-ekologicznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia samochodu rozpoznania chemiczno-ekologicznego z Katowic zastęp w aparatach ochrony dróg oddechowych dokonał za pomocą specjalistycznego sprzętu sprawdzenia i ustalenia substancji znajdujących się na naczepach – dodaje Strugacz.

Ostatecznie, w wyniku rozpoznania nie stwierdzono substancji stanowiących zagrożenie. W akcji, która trwała niecałe 4 godziny wzięło udział 11 strażaków, na miejsce działań przybyli również policjanci, przedstawiciele WIOŚ oraz przedstawiciel Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

(żms)/PSP Zabrze
fot. PSP Zabrze