Nietrzeźwi rowerzyści i kierowcy. Podsumowanie weekendu na zabrzańskich drogach

W czasie weekendu na drogach naszego miasta doszło do 7 zdarzeń drogowych. Zabrzańscy mundurowi zatrzymali kierującego “na zakazie”, który jak się okazało, był pod wpływem alkoholu. Stróże prawa zajęli także dwa prawa jazdy.

W miniony weekend zabrzańscy policjanci wykonywali czynności do 7 kolizji. Do jednej z nich doszło w niedzielny poranek. Mundurowi z zabrzańskiej drogówki, wezwani do zdarzenia drogowego przy ul. Budowlanej, zastali na miejscu samochód osobowy marki Renault, a przy nim dwóch mężczyzn. Według informacji kierujący tym pojazdem chcąc skręcić w prawo, uderzył lewą stroną auta w krawężnik, uszkadzając koło – przekazuje mł. asp. Adam Strzodka z KMP Zabrze.

Obecnych na miejscu mężczyzn przebadano na zawartość alkoholu. Jeden z nich miał ponad 2 promile w wydychanym powietrzu, a drugi około 1,5 promila. Żaden z nich nie przyznaje się do winy, więc obydwóm mężczyznom mundurowi zatrzymali prawo jazdy

– dodaje Strzodka.


Późnym wieczorem w sobotę, mundurowi zatrzymali również 34-letniego mieszkańca Zabrza, który mając w wydychanym powietrzu prawie 0,5 promila, na ulicy Roosevelta kierował samochodem osobowym marki Kia. Dodatkowo mężczyzna posiadał także, aktywny Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za załamanie zakazu sądowego grozi mu kara do 5 lat więzienia – kontynuuje Strzodka.

Kolejny nietrzeźwy kierujący zatrzymany przez policjantów w nocy z soboty na niedzielę to 29-letni obywatel Gruzji. Mając w wydychanym powietrzu ponad 0,5 promila, w rejonie ul. Nyskiej poruszał się samochodem osobowym marki Opel.

Kierującym „na podwójnym gazie” grożą teraz poważne konsekwencje. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę do 2 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani muszą się ponadto liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych – mówi Strzodka.

Oprócz kierujących z promilami, w weekend zatrzymano także 5 rowerzystów, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu, z czego aż 4 było w stanie nietrzeźwości (ponad 0,5 promila alkoholu we krwi).

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze