“Na podwójnym gazie” wjechał w drzewo przy ulicy Makoszowskiej. Pijani kierowcy to duży problem

fot. KMP Zabrze

Ilu nietrzeźwych kierujących krąży codziennie po drogach naszego miasta? W ciągu pierwszych 12 dni nowego roku zabrzańscy policjanci ujawnili aż trzynastu na “podwójnym gazie”. Ostatni z nich to 31-latek, który mając prawie dwa promile alkoholu w organizmie, wjechał swoim Oplem w drzewo na ulicy Makoszowskiej.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek krótko po godzinie 13:00. Policjanci przez godzinę prowadzili czynności, a ruch drogowy w tym miejscu odbywał się wahadłowo.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych – przypomina sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów – przekazuje Bijok.

(żms)/KMP Zabrze
fot. arch. KMP Zabrze