MZD „z przykrością informuje o wycince”. Budowa przedłużenia al. Korfantego już została rozpoczęta

Ze względu na rozpoczęcie budowy przedłużenia Alei Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu konieczne było wycięcie kolidujących z przedsięwzięciem drzew. „Z przykrością” informuje o tym MZD i zapowiada nasadzenia.

O sprawie dowiadujemy się z internetowego wpisu Miejskiego Zarządu Dróg.

W zamian za wycięte drzewa, nasadzonych zostanie 400 sztuk drzew, na działkach będących własnością gminy Zabrze znajdujących się przy centrum handlowym M1, w pobliżu ul. Srebrnej, w pobliżu ul. Fontanusa. Nasadzenia te będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym z zastosowaniem wyłącznie gatunków rodzimych, zgodnie ze sztuką ogrodniczą – informuje MZD w portalu facebook.com.

Wycinka jest prowadzona zgodnie z Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 21.04.2021 roku. Określa ona między innymi warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich – kontynuuje Zarząd.

Drogowcy zapewniają, że wyżej wspomniana decyzja dopuszcza możliwość wycinki drzew w okresie całorocznym wyłącznie pod nadzorem przyrodniczym. Nadzór ten, zgodnie z wytycznymi dla przedmiotowej inwestycji, jest prowadzony przez specjalistę z dziedziny ornitologii.

Rozpoczęcie inwestycji – objazdy

Na stronie magistratu w środę, 1 czerwca, pojawiły się informacje na temat objazdów.

– Trwa realizacja wartego 43 mln zł zadania pn. „Budowa przedłużenia Alei Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu”. Równolegle realizowana jest przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu ul. Tarnopolskiej w Mikulczycach – czytamy w komunikacie miasta.

– Intensywne prace drogowe będą prowadzone w centrum dzielnicy Mikulczyce, w związku z tym w celu usprawnienia ruchu drogowego i jak największej minimalizacji uciążliwości dla kierowców przejeżdżających przez Mikulczyce zalecamy korzystać z objazdów zgodnie z załączonym planem sytuacyjnym – radzi magistrat.

(żms)/MZD Zabrze (FB)
fot. px/zdj. poglądowe