Młodzi zabrzanie muszą stawić się na obowiązkowe badanie lekarskie w 2020 roku. Z jakiego powodu?

fot. WKU Gliwice

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona na terenie kraju między 3 lutego a 30 kwietnia. Mieszkańcy Zabrza na stawienie się przed komisją lekarską w budynku przy ul. Karola Miarki 5 będą mieli ponad 5 tygodni.

Badania młodych zabrzan i części zabrzanek rozpoczną się 24 lutego, a zakończą 31 marca.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Kwalifikacja wojskowa, obejmuje swoim działaniem wszystkie czynności mające na celu ustalenie zdolności poborowego do czynnej służby wojskowej.

Osoby chętne mogą ubiegać się o przyjęcie do ochotniczych form służby wojskowej. Chętni mogą również zostać przyjęci do służby przygotowawczej i ubiegać się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach wojskowych. Osoby które zostały wezwane na kwalifikację wojskową, po ustaleniu kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej zostają automatycznie przeniesione do rezerwy.

Kwalifikacja wojskowa na terenie miasta Zabrze zostanie przeprowadzona w dniach od 24 lutego do 31 marca 2020 r w budynku przy ulicy Karola Miarki 5 (wejście od strony parkingu).

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 32/37-33-438.

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, wszelką dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny, zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy) oraz książeczkę wojskową.

Kto musi stawić się przed komisją lekarską w 2020 roku?

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. podlegają:

– mężczyźni urodzeni w 2001 r.;

– mężczyźni urodzeni w latach 1996—2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

– osoby urodzone w latach 1999-2000, które: zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

– kobiety urodzone w latach 1996—2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2017 poz. 944);

– osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kategorie zdolności do służby wojskowej

Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A”, „B” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

(żms)/UM Zabrze
fot. WKU Gliwice