Mieszkańcy Zabrza skarżą się na zły stan dróg w mieście. Interweniuje posłanka Wanda Nowicka

fot. mat. posłanki Wandy Nowickiej

Posłanka Wanda Nowicka podjęła interwencję w sprawie złego stanu dróg i chodników na terenie Zabrza, pisząc interpelację do prezydent Zabrza. Stało się to po zgłoszeniach od mieszkańców, którzy prosili o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

– Nasze drogi to katastrofa, wszędzie dziury, brak wyznaczonych przejść i za wysokie krawężniki dla wózków – czytamy w korespondencji posłanki.

Wanda Nowicka postanowiła pomóc i zainterweniowała, pisząc interpelację do prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, w której zwraca się o naprawienie dróg, obniżenie krawężników i oświetlenie drogi. Poniżej treść złożonego dokumentu.


Interpelacja posłanki Nowickiej do prezydent Zabrza

Treść oficjalnego pisma wystosowanego przez posłankę Wandę Nowicką znajduje się poniżej:

Piszę do Pani zaniepokojona stanem dróg i chodników w mieście Zabrze, na które skarży się wiele mieszkanek i mieszkańców. Początek problemów ma miejsce przy skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Sobieskiego. Brak oznaczonych przejść i sygnalizacji dla pieszych powoduje, że ludzie sami wyznaczają sobie drogę narażając się przy tym na rozmaite zagrożenia w tym ryzyko wypadków.

Ponadto na całej długości chodnika znajdują się bardzo wysokie krawężniki, co utrudnia pieszym przejście z wózkiem dziecięcym o czym sygnalizowało wiele matek, czy osobom z niepełnosprawnościami poruszającym się o kulach bądź na wózkach Inwalidzkich.

Wielu mieszkańców i mieszkanek skarży się również na:

  • dziurawa nawierzchnia dróg na Osiedlu Wyzwolenia,
  • wąskie uliczki stanowiące problem przy mijaniu się dwóch samochodów, wjeździe auta dostawczego, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej czy pracy kurierów.
  • brak oświetlenia ulic od strony osiedla Wyzwolenia w kierunku ulicy Jana Galla, gdzie w nocy dzikie zwierzęta utrudniają przejazd kierowcom.
  • zejście z ulicy Staromiejskiej do parku Dubiela oraz okolicznych ścieżek: droga posiada liczne nierówności i uszkodzenia w postaci dziur i zgrubień. Jest to duże utrudnienie dla matek z dziećmi w wózkach, osób poruszających się na hulajnogach i rowerach. Te niedogodności powodują upadki, czego następstwem są uszkodzenia ciała co niestety wymaga udania się po pomoc medyczną.

Uszkodzone drogi w Zabrzu stanowią tak poważny problem w poruszaniu się osób starszych, czy na wózkach inwalidzkich, wymagają one pilnej naprawy.

Działając na podstawie art. 16 i 20 ust. Ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dź. U. 1996 nr 73 póz. 350 z późn. zm.) Zwracam się do Pani prezydent o pilną naprawę dróg i chodników na skrzyżowaniu oraz obniżenie chodników na skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Sobieskiego trybie jak najszybszym oraz wyznaczenie przejść dla pieszych na rogu. Jak również oczekuje załatania dziur, wyrównania powierzchni na osiedlu Wyzwolenia, oświetlenia drogi z ulicy Dożynkowej na ulice Jana Galla oraz wyrównanie powierzchni przy parku Dubiela.

Co więcej zwracam się z następującymi pytaniami:

  • 1) Kiedy można spodziewać się naprawy dróg i chodników?
  • 2) Kiedy na skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Sobieckiego, zostaną wyznaczone przejścia i sygnalizacja świetlna która zapewni większe bezpieczeństwo w tym miejscu?
  • Wanda Nowicka
    Posłanka na Sejm RP