“Metropolia przyjazna rowerom”. Pracownicy miejskich jednostek dostaną elektryczne jednoślady

Dziesięć elektrycznych rowerów otrzymało Zabrze od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przekazanie jednośladów odbyło się we wtorek na parkingu zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religii 1.

Rowery trafią do pracowników Straży Miejskiej, Jednostki Gospodarki Nieruchomościami, Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej oraz urzędników z magistratu.

Metropolia rozdysponowała w ramach projektu „Rowerem lub na kole” już ponad 200 miejskich rowerów z elektrycznym wspomaganiem, dziesięć jednośladów właśnie trafia także do Zabrza. Projekt udowadnia, że rower jest pełnoprawnym środkiem transportu, który ma także za zadanie uwrażliwić pracowników urzędu na potrzeby rowerzystów – mówił Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakupiła 230 rowerów elektrycznych, które trafią do wszystkich gmin i miast członkowskich.

Ich ilość jest uzależniona od wielkości jednostki samorządu terytorialnego. Metropolitalny rower elektryczny otrzymał także nagrodę na X Międzynarodowych Targach Rowerowych Bike EXPO w Kielcach w kategorii: stworzenie alternatywnego środka transportu służbowego.

Rower to jest zdrowie, rower to także ekonomia i przede wszystkim ekologia. Dlatego bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy od GZM dziesięć jednośladów w ramach pomocy rzeczowej. Metropolitalne rowery elektryczne będą użytkowane na co dzień przez zabrzańskich urzędników w ramach ich obowiązków służbowych – powiedział Grzegorz Janecki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

„Rowerem lub na kole” to jeden z projektów, który jest realizowany w ramach szerszego programu „Metropolia przyjazna rowerom”.

Jego celem jest zmiana nawyków mobilności i pokazanie, że rower to równorzędny środek transportu – tak samo jak autobus czy samochód. W niektórych sytuacjach jest bezkonkurencyjny, jeśli weźmiemy pod uwagę problem tzw. „ostatniego kilometra” – pozwoli nam dojechać tam, gdzie autobusem czy samochodem nie ma już takiej możliwości. Zakup 230 rowerów elektrycznych to dla Metropolii test przed uruchomieniem największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich, która będzie uzupełnieniem dla całego systemu transportowego w GZM.

(żms)/UM Zabrze
fot. Miasto Zabrze/fb, UM Zabrze