Legendarny zabytek dostał drugie życie. Łaźnia łańcuszkowa będzie służyła turystom [GALERIA]

Jeszcze niedawno była kompletnie zrujnowana. Dziś jest jedną z wizytówek turystyki poprzemysłowej miasta.

Budynek dawnej łaźni łańcuszkowej, zlokalizowany przy ulicy Wolności w Zaborzu w bliskim sąsiedztwie hali Pogoni, był jednym z obiektów Kopalni ?Królowa Luiza”, który powstał w 1791 roku, jako pierwszy zakład państwowy na Górnym Śląsku, na początku procesu industrializacji tego regionu w XIX i XX wieku. Dawniej budynek ten stanowił główne zaplecze ?socjalne” kopalni. Przez ostatnie lata bardziej jednak straszył wyglądem niż stanowił wizytówkę miasta, ale to już się zmieniło.

– Projekt dotyczy nie tylko samej przebudowy, ale także zmiany sposobu jego użytkowania. Łaźnia została zaadaptowana na cele muzealne, kulturalne, turystyczne i edukacyjne. Warto jednak zaznaczyć, że przestrzeń wewnętrzna budynku zachowuje swój historyczny wygląd ? podkreśla Andrzej Mitek, specjalista ds. komunikacji społecznej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

W budynku finalnie będzie mieścił się punkt obsługi ruchu turystycznego i restauracja.

– Turyści tam zakupią bilet, pobiorą kaski i przejdą naziemną kładką w kierunku szybu Carnall, którym można zejść 40 metrów w głąb na poziom sztolni. Łaźnia będzie tym miejscem, w którym zwiedzający rozpoczną przygodę ze Sztolnią Królowa Luiza. W tej chwili można zwiedzać naziemną strefę, w tym dwie wystawy tematyczne ?Niezwykła historia? i ?Kopalnia Edisona?, pokaz pracy zabytkowej maszyny parowej i wejście na wieżę szybową szybu Carnall ? dodaje Andrzej Mitek.

Najtrudniejsze prace budowlane w Łaźni zakończyły się w połowie czerwca. Objęły one m.in. gruntową modernizację elewacji budynku, fundamentów, dachu, okien oraz uporządkowanie wnętrza. Do końca września potrwają prace związane z doposażaniem obiektu m.in. w niezbędny sprzęt, meble i wyposażenie zaplecza kuchni. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łaźnia jest częścią Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej – Skansen Górniczy Królowa Luiza w Zabrzu. Projekt współfinansuje Unia Europejska. Całkowita wartość inwestycji wynosi blisko 7 mln zł, z czego prawie 3,8 mln zł pochodzi z budżetu unijnego.

Uruchomienie pierwszej podziemnej trasy turystycznej – od szybu Carnall przy ul. Wolności do szybu Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza planowane jest w 2016 roku. W tym etapie odwiedzający przejdą głównym chodnikiem sztolni oraz wydrążonym w pokładzie węgla chodnikiem 510.

(TK)