Kradzież rozbójnicza w drogerii przy ulicy Wolności. „Próbował uciec, używając przy tym przemocy”

Mężczyzna, który ukradł w sklepie perfumy warte 190 złotych, a następnie uderzył ochroniarza, został zatrzymany przez policjantów z II komisariatu. Podejrzanemu grozi za to kara do 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło we wtorek w jednym ze sklepów przy ulicy Wolności 273.

35-latek chciał ukraść w sklepie perfumy. Kiedy, został ujęty przez ochroniarza, próbował uciec, używając przy tym przemocy. Na miejsce wezwano policjantów. Sprawca kradzieży rozbójniczej został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. 35-latek z Zabrza odpowie z usiłowanie dokonania kradzieży rozbójniczej – relacjonuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Policja przypomina, że rozbój i kradzież rozbójnicza to dwa różne przestępstwa. W obu przypadkach przestępca wraz z zaborem używa przemocy. Jedyna różnica polega na chwili jej użycia oraz osobie przeciwko, której jest ona kierowana.

W przypadku kradzieży rozbójniczej wyróżnia się dwa etapy. Na początku sprawca dokonuje zaboru mienia bez użycia przemocy. Używa jej dopiero później, aby utrzymać w posiadaniu skradzioną rzecz. Pod pojęciem użycie przemocy należy przy tym rozumieć jej faktyczne użycie wobec innej osoby bądź zagrożenie jej natychmiastowym użyciem.

Użycie przemocy ma miejsce także wówczas, gdy sprawca doprowadza daną osobę do stanu nieprzytomności czy bezbronności. Musi to jednak nastąpić zaraz po kradzieży czy w czasie pościgu za sprawcą. Wówczas chroni on niejako skradzione przez siebie mienie. Jako kradzież rozbójnicza jest kwalifikowana także sytuacja, gdy przemoc jest stosowana wobec innej osoby niż pokrzywdzony, która chciała odebrać sprawcy skradzione przez niego mienie.

(żms)/KMP Zabrze