Kradł tam, gdzie zwykle robił zakupy, był znany pracownikom sklepów. 23-latek usłyszał zarzuty

Działał bez żadnych skrupułów, lekceważąc wagę czynu, w żaden sposób nie ukrywał swojej tożsamości. 23-letni sprawca kradzieży zuchwałych wpadł w ręce policjantów z V komisariatu. Grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

23-letni mieszkaniec Zabrza usłyszał cztery zarzuty dotyczące dokonania na przełomie lipca i sierpnia kradzieży zuchwałych na szkodę placówek handlowych zlokalizowanych w rejonie osiedla Helenka w Zabrzu. W toku postępowania policjanci zabezpieczyli nagrania monitoringu ze sklepów, w których podejrzany dopuścił się zarzucanych mu czynów. Kradł głównie papierosy i alkohol.

Podejrzany nie przejmował się tym iż doskonale znany jest pracownikom sklepów. Kradzieży, dokonywał w placówkach handlowych, w których na co dzień robił zakupy.

Podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanych czynów. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Kradzież zuchwała – czym się charakteryzuje?

W czerwcu 2020 r. doszło do zmiany kodeksu karnego, w którym wskazano nowy typ przestępstwa, dotyczący kradzieży określanej mianem zuchwałej – informuje oficer prasowy KMP Zabrze.

Kradzież szczególnie zuchwała zachodzi wtedy, gdy jej sprawca – zabierając mienie w celu przywłaszczenia – swoim jawnym zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy, lub otoczenia, obliczoną na zaskoczenie lub zastraszenie, a w szczególności wtedy, gdy stosuje przemoc w postaci niestanowiącej jednak gwałtu na osobie. W przypadku kradzieży szczególnie zuchwałej istnieje brak granicy kwotowej koniecznej do stypizowania czynu – dodaje Bijok.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze