Kontrole rowerzystów ujawniły skalę problemu. Prawie 40 % z nich było po spożyciu alkoholu


Zabrzańska drogówka prowadziła w środę działania „Rower”. Podstawowym ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. W trakcie działań ujawniono, że aż 6 na 16 kontrolowanych użytkowników jednośladu spożywało wcześniej alkohol.

Stróże prawa oprócz codziennych kontroli prowadzą takie działania jak „Rower”, mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Podczas takich działań prowadzone są kontrole stosowania się przez nich do przepisów ruchu drogowego. Priorytetem jest ograniczenie liczb zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

W trakcie wczorajszych działań policjanci skontrolowali łącznie 16 rowerzystów. W sześciu przypadkach w trakcie kontroli okazało się, że rowerzyści kierowali jednośladami po spożyciu alkoholu, co w myśl obecnych przepisów stanowi wykroczenie

– dodaje oficer prasowy.


W obecnym stanie przepisów pijani rowerzyści mogą popełnić dwa odrębne wykroczenia. Zależeć to będzie od tego, czy rowerzysta zostanie przyłapany na jeździe w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości. W pierwszym przypadku będzie grozić kara aresztu do 14 dni albo grzywna od 20 do 5 tys. złotych. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu do 1 miesiąca albo grzywna od 50 do 5 tys. złotych.

W trakcie działań policjanci ujawnili 11 wykroczeń kierujących pojazdami wobec rowerzystów, a ponadto obsługiwali 10 kolizji, do których wczoraj doszło na terenie naszego miasta – podsumowuje Bijok.

(nmm)/KMP Zabrze
fot. px