Kontrole policji i sanepidu m.in. w sklepach i komunikacji miejskiej. Można dostać 500 zł mandatu

Policjanci z zabrzańskiej komendy wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach kontrolują sklepy, punkty gastronomiczne oraz środki komunikacji m.in. w związku z przestrzeganiem nakazu zasłaniania ust i nosa. Za brak zakrytej twarzy może grozić mandat w wysokości 500 zł.

W czwartek na terenie Zabrza trwały działania służb mające na celu ograniczenie epidemii koronawirusa. Policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu sprawdzali sklepy, miejsca rozrywki, środki komunikacji oraz lokale gastronomiczne, w tym te punkty, gdzie odbywają się np. wesela – pod kątem przestrzegania przepisów sanitarnych – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Główne zasady, których trzeba pilnować, to zachowanie odległości co najmniej 1,5 metra od innych, dezynfekcja dłoni i zasłonięte usta oraz nos.

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole w placówkach handlowych i usługowych z uwagi na wyraźnie utrzymującą się, dosyć wysoką liczbę osób zakażonych Covid -19. Jednocześnie przypominają, że osoby nieprzestrzegające obostrzeń w związku z koronawirusem mogą zostać ukarane mandatem karnym do 500 zł. Mundurowi mogą również skierować wniosek do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł – dodaje Bijok.


Aktualne zasady i obowiązujące obostrzenia można znaleźć tutaj.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze