Kontrabanda na targowisku na Zaborzu. Jeden z zatrzymanych poszukiwany był do odbycia kary

Tytoń i papierosy bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli ostatnio zabrzańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej. Nielegalna sprzedaż tych artykułów prowadzona była na Zaborzu.

Do zabezpieczenia tytoniu doszło w wyniku wspólnej pracy służb i pozyskaniu informacji na temat prowadzonego nielegalnie handlu.

W piątek zabrzańscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 69 i 58 lat, którzy na targowisku w dzielnicy Zaborze handlowali nielegalnym tytoniem. Podczas przeszukania policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili blisko 12 kg ciętego tytoniu i blisko 1,5 tysiąca sztuk papierosów bez wymaganych znaków akcyzy. Straty skarbu państwa oszacowano na 15 tysięcy złotych z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego – poinformował sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze. Za popełnione przestępstwo mężczyźni odpowiedzą teraz przed sądem.


Przy okazji wyszło na jaw, że młodszy z zatrzymanych był poszukiwany w celu odbycia kary pozbawienia wolności za niepłaconą grzywnę.

Policjanci przypominają, że w świetle prawa sprzedaż wyrobów tytoniowych bez akcyzy podlega pod paragrafy kodeksu karno-skarbowego. Również każdy, kto przewozi, przechowuje lub przesyła wyroby akcyzowe bez takowej, podlega karze grzywny lub więzienia do 3 lat – podkreśla Bijok.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze