Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorych na stwardnienie rozsiane. To pierwszy taki ośrodek w kraju

????????????????????????????????????

Przy Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu powstaje pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Liczący 1000 m² ośrodek będzie rocznie przyjmował nawet 3 tys. pacjentów.

Otwarcie nowej placówki zaplanowano na jesień tego roku.

To ośrodek, który powstał w odpowiedzi na potrzeby i trendy ogólnoświatowe, bo wiemy, że obecnie podstawą optymalnej organizacji opieki zdrowotnej są „centra doskonałości” nie tylko w neurologii, ale w ogóle w medycynie – mówi prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Monika Adamczyk-Sowa.


Dzięki takiej organizacji i istnieniu takiego ośrodka, w którym pracuje wysoko wyspecjalizowany personel i lekarski i pielęgniarski, istnieje dostęp do innych specjalistów, którzy są potrzebni w tego typu opiece interdyscyplinarnej. To szczególnie istotne dla pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, gdzie wiemy, że ta interdyscyplinarność jest konieczna – dodaje.

Jak tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa, nowy ośrodek Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, to także dobrze zaplanowana opieka rehabilitacyjna oraz dostęp do najnowszych metod diagnostycznych.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji wszystko w jednym miejscu – od doskonałych specjalistów, do najnowocześniejszego sprzętu. Ośrodek umożliwi szybką diagnostykę, szybkie włączenie właściwego, zindywidualizowanego leczenia i opiekę holistyczną, spersonalizowaną dla każdego z pacjentów.

Jest to ośrodek, który opiera się przede wszystkim na opiece ambulatoryjnej. Wpisuje się to w najnowsze trendy zakładające odchodzenie od hospitalizacji na rzecz leczenia właśnie w trybie ambulatoryjnym.

Nowoczesny budynek dedykowany będzie przede wszystkim krótkoterminowej opiece ambulatoryjnej, ale do dyspozycji lekarzy będzie także oddział łóżkowy, umożliwiający całodobową hospitalizację pacjentów.

Ośrodek wyposażony zostanie w zaplecze diagnostyczne, m.in najnowocześniejszy rezonans magnetyczny. Zorganizowane zostaną sale do podawania leków w formie infuzji, umożliwiające pacjentom leczenie w trybie jednego dnia – zarówno w przypadku terapii rzutów choroby, jak i w ramach leczenia immunomodulującego. Będzie tu także prowadzona rehabilitacja dzienna.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze