Kolizja na zbiegu ul. Fitelberga i Moniuszki. Za kierownicą nietrzeźwy zabrzanin, miał 1,5 promila

Miał ponad półtora promila alkoholu we krwi, jednak wsiadł za kierownicę swojego citroena. Na skrzyżowaniu ulic Fitelberga i Moniuszki spowodował kolizję. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Do zdarzenia doszło we wtorek o godzinie 14.42

Kierujący citroenem na skrzyżowaniu ulic Fitelberga i Moniuszki nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z Toyotą. Na miejsce wezwano policjantów ruchu drogowego. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że sprawca kolizji ma ponad półtora promila alkoholu w organizmie. 49-latek stracił już prawo jazdy, a teraz odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze