Kolejny pakunek na dachu Zakładu Karnego. “Skazani zachowywali się w nienaturalny sposób”

Mundurowi z Zakładu Karnego w Zabrzu po raz kolejny wykazali się czujnością i udaremnili przedostanie się na teren jednostki narkotyków i innych niedozwolonych przedmiotów. Uwagę strażników zwróciło nienaturalne zachowanie osadzonych, dlatego postanowili przeprowadzić w placówce kontrolę.

Do wykrycia “przerzutu” doszło kilka dni temu.

Funkcjonariusze działu ochrony w wyniku prowadzonych czynności profilaktycznych ujawnili na dachu jednego z budynków pakunek zawierający: dwie przenośne pamięci oraz środki odurzające. Wstępne zbadanie narkotestem białego proszku o wadze 5,66 g wykazało obecność amfetaminy. Ujawnione przedmioty niezwłocznie zabezpieczono i przekazano policji. Dyrektor jednostki wszczął czynności wyjaśniające – przekazuje ppor. Katarzyna Jabłońska z Zakładu Karnego w Zabrzu.


Po ustaleniu sprawcy lub sprawców przemytu, zostaną postawione zarzuty: posiadania środków odurzających i dostarczenia ich na teren więzienia. Przestępstwo to jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności

– dodaje Jabłońska.

Dbanie o bezpieczeństwo na terenie jednostki to jedno z podstawowych zadań wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej. Jego realizację ułatwiają im różne urządzenia techniczne wykorzystywane np. podczas kontroli osadzonych, przedmiotów i pomieszczeń, jednak nie zastąpią one doświadczenia oraz tzw. “szóstego zmysłu” funkcjonariuszy.

Podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych zauważyłem, że kilku skazanych zachowuje się w sposób nienaturalny. Postanowiłem to sprawdzić, o moich spostrzeżeniach poinformowałem dowódcę zmiany. Wspólnie z innymi funkcjonariuszami przeprowadziliśmy dodatkową kontrolę i ujawniliśmy na dachu jednego z budynków pakunek zawierający substancję i przedmioty niedozwolone – relacjonuje funkcjonariusz działu ochrony.

“Przerzut”

W związku z obostrzeniami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 tj. czasowym wstrzymaniem widzeń z rodzinami na terenie jednostki (zdarzało się, że osoby bliskie próbowały dostarczyć osadzonym narkotyki) oraz zatrudnienia zewnętrznego, przestępcy szukają innych dróg przemytu substancji i przedmiotów niedozwolonych na teren więzienia. Jedną z nich jest tzw. przerzut przez więzienny mur.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zabrzu jednak po raz kolejny udowodnili, że zawsze są czujni i nie tak łatwo ich przechytrzyć. Na przestrzeni kilku tygodni już po raz drugi udaremnili przedostanie się w ręce skazanych narkotyków i innych niedozwolonych przedmiotów.

(żms)/ZK Zabrze
fot. ZK Zabrze