Kolejny budynek przy ul. Żywieckiej gotowy do zamieszkania. Przekazano klucze przyszłym lokatorom

fot. UM Zabrze

Przy ul. Żywieckiej 25 do użytku oddany został kolejny trzykondygnacyjny budynek mieszkalny – powstało jedenaście nowych mieszkań. Warta 3,3 mln zł inwestycja jest kontynuacją przedsięwzięcia budowlanego realizowanego w Zabrzu-Kończycach od 2013 roku.

Na przestrzeni siedmiu lat za kwotę ponad 20 mln zł przy ul. Żywieckiej powstało już siedem budynków mieszkalnych. To łącznie 90 nowych mieszkań. Rozbudowa osiedla realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu miasta, finasowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o.

W najnowszym budynku znajduje się jedenaście mieszkań (jedno-, dwu- i trzy-pokojowych), które gotowe są do zamieszkania przez przyszłych lokatorów.

Na poziomie parteru, oprócz lokali mieszkalnych, przewidziano pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózkownie, suszarnie oraz pomieszczenia techniczne).


Powstałe dotąd budynki przy ul. Żywieckiej tworzą urokliwe osiedle. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy w najbliższych miesiącach rozbudować infrastrukturę rekreacyjną poprzez rozbudowę placu zabaw, czy stworzenie tzw. „siłowni pod chmurką” – mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Duże zainteresowanie najmem mieszkań w konwencji TBS-u sprawia, że miasto i spółka kontynuuje działania w tej formule, czego efektem jest podejmowanie kolejnych inwestycji.

Aktualnie trwają prace zmierzające do uruchomienia następnego etapu rozbudowy osiedla przy ul. Żywieckiej, tj. budowy trzech trzypiętrowych budynków.

Warto przypomnieć, że tylko w ubiegłym roku przy ul. Trocera w Zabrzu miasto za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało nowoczesne, przytulne Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań. Koszt inwestycji wyniósł blisko 15 mln zł, z czego około 50 proc. Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie miasta oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze