Kolejna paczka na dachu Zakładu Karnego w Zabrzu. Blisko 300 niebieskich tabletek i testosteron

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu po raz kolejny wykazali się czujnością i nie dali przechytrzyć się przestępcom. Już trzeci raz w ciągu kilku tygodni zapobiegli przedostaniu się na teren więzienia narkotyków i innych przedmiotów niedozwolonych.

W dniu 13.07.2020 roku o godz. 21:40 funkcjonariusz działu ochrony podczas patrolowania terenu zauważył na dachu jednego z pawilonów mieszkalnych pakunek niewiadomego pochodzenia. Natychmiast poinformował dowódcę zmiany. Pakunek zawierał: 298 szt. tabletek koloru niebieskiego, dwa woreczki z suszem koloru zielonego, trzy fiolki z testosteronem i 15 szt. igieł medycznych – przekazuje ppor. Katarzyna Jabłońska z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Wstępne badania narkotestem wykazało, że susz to syntetyczne kannabinoidy, a tabletki metaamfetamina. Dyrektor wszczął czynności wyjaśniające. Przedmioty zabezpieczono i przekazano policji, która bada sprawę. Sprawcom grozi do 3 lat pozbawienia wolności – dodaje podporucznik.


Oczy i uszy szeroko otwarte

Funkcjonariusze wszystkich działów – nie tylko działu ochrony – podczas wykonywania codziennych obowiązków muszą mieć zawsze oczy i uszy szeroko otwarte.

Nigdy nie wiadomo kiedy z pozoru zwykła sytuacja może przerodzić się w zagrażającą bezpieczeństwu funkcjonariuszy czy też całej jednostki. Dlatego też funkcjonariusze Służby Więziennej są stale szkoleni w zakresie prowadzenia czynności profilaktycznych oraz zapobiegania przedostawaniu się na teren więzienia substancji niedozwolonych oraz ich identyfikacji – podkreśla Jabłońska.

Aby jeszcze skuteczniej wykonywać swoje obowiązki podczas przeprowadzania kontroli korzystają z różnego rodzaju urządzeń technicznych np. ręcznego wykrywacza metalu.

Wydarzenia z ostatnich kilku tygodni, aż 3 ujawnione “przerzuty” substancji i przedmiotów niedozwolonych, potwierdzają, ze funkcjonariusze wykonują swoje obowiązki z najwyższą starannością i dbają o bezpieczeństwo – zaznacza Jabłońska.

(nmm)/ZK Zabrze
fot. ZK Zabrze (sw.gov.pl)