Coroczny program wycieczek Kolei Śląskich umożliwia pasażerom poznawanie Beskidów w towarzystwie licencjonowanego przewodnika PTTK w cenie biletu za przejazd. ”Kolej na Beskidy” rusza od 31 maja.
Aby cieszyć się górskimi wędrówkami w towarzystwie przewodnika wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia, który znajduje się na stronie www.kolejeslaskie.pl i kupić bilet na przejazd do wskazanej stacji.
Rezerwacje na trzy tygodnie przed terminem
– To znany pasażerom system, dostępny w zakładce “Turystyka”. Zapisywać można się wyłącznie na najbliższą wycieczkę, najwcześniej na trzy tygodnie przed jej terminem. Liczba miejsc jest limitowana i decyduje kolejność zgłoszeń – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, dodając, że program wycieczek przygotowuje profesjonalny przewodnik PTTK tak, aby były atrakcyjne i niezbyt trudne, dostępne zarówno dla seniorów, jak i rodzin z dziećmi.
Najdziksze rejony Beskidów
Pierwsza wędrówka zaplanowana na sobotę, 31 maja, rozpocznie się na stacji Wisła Głębce, a zakończy na stacji Wisła Dziechcinka. W 7 godzin piechurzy pokonają 17,7 km, odwiedzając schroniska Stożek i Soszów. Kolejna wyprawa – w sobotę, 21 czerwca, wiąże się z koniecznością zakupu biletu do stacji Zwardoń. Stamtąd, przewodnik poprowadzi grupę przez Skalankę i Przełęcz Graniczne na Oźną i Sobański Groń, aby zakończyć trasę w Soli.
Każdego roku staram się przygotować inne trasy w Beskidzie Żywieckim, Małym i Śląskim. Ta wydaje się najciekawszą z tegorocznych propozycji. Jest najdziksza i najdalsza. Przebiega częściowo fragmentem zlikwidowanego szlaku ze Zwardonia do Rycerki, który ma być przywrócony w związku z reaktywacją schroniska pod Oźną
– mówi Bogusław Bujok, przewodnik beskidzki, który od lat współpracuje z Kolejami Śląskimi.
Cztery tygodnie później – w sobotę, 12 lipca – miejscem zbiórki będzie stacja Bielsko Biała Leszczyny. Bogusław Bujok zaplanował 7-godzinną trasę do Łodygowic, przez Łysą Górę, Magurkę Wilkowicką i Czupel.
Czwarta z sześciu tegorocznych wycieczek rozpocznie się w Cięcinie. W sobotę, 23 sierpnia pasażerowie Kolei Śląskich przejdą z niej na Abrahamów, a stamtąd przez Bukowinę na stację w Węgierskiej Górce.
Przedostatnia z zaplanowanych na ten rok wycieczek odbędzie się w sobotę, 13 września. Początek na stacji Wisła Uzdrowisko, a koniec na stacji Wisła Kopydło. Po drodze na uczestników wyprawy czekają krajobrazy Bukowej, Trzech Kopców Wiślańskich i Kamiennego.
Cieszyn na zakończenie
Ostatnia wycieczka, tradycyjnie będzie miała miejski charakter i tym razem odbędzie się w Cieszynie. Zwiedzanie miasta nad Olzą zaplanowano na sobotę, 25 października. Program rozpocznie się od dworca kolejowego. Kolejnymi atrakcjami na szlaku będą Wzgórze Zamkowe, Studnia Trzech Braci, Cieszyńska Wenecja, Rynek, Park Pokoju oraz Czeski Cieszyn. Dodatkowo, w Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej uczestnicy obejrzą film o projekcie “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”.
(mat. Kolei Śląskich)