Kim jest korektor tekstu i jak nim zostać?

Korektor jest, jak sama nazwa mówi, specjalistą od wyszukiwania i poprawiania błędów w tekstach. Zwykle pracuje w wydawnictwie i ma za zadanie pilnować poprawności ortograficznej, stylistycznej i interpunkcyjnej. Co jeszcze wchodzi w zakres obowiązków takiej osoby?

 
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać zatrudnionym na tym stanowisku?

Praca korektora tekstu

Mogłoby się wydawać, że korektor odpowiada za wyłapywanie błędów w utworach literackich pisarza. Jednak nie do końca tak jest. Taki specjalista ostatecznie poprawia tekst dopiero po tym, jak wstępnie zajmie się tym redaktor. Zatem im dokładniejszy i spostrzegawczy jest ten fachowiec, tym mniej musi robić sam korektor. To wcale nie oznacza, iż jego praca jest mało ważna. Osoba zatrudniona na tym stanowisku sprawdza książkę pod kątem najdrobniejszych szczegółów, dlatego jakiekolwiek literówki czy błędy stylistyczne będą jego zadaniem. Trzeba pamiętać, iż ta profesja wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, jako że po poprawkach tego specjalisty, dany tekst idzie prosto do druku.

Gdzie można szukać pracy w tym zawodzie? Korektorzy są zwykle zatrudnieni w redakcjach, wydawnictwach, biurach tłumaczeń, portalach internetowych i wszystkich innych miejscach, w których potrzebny jest fachowiec od poprawiania tekstu. Oferty można najczęściej znaleźć na stronach typu Pracuj.pl. Niektóre osoby decydują się na karierę wolnego strzelca i samodzielnie szukają zleceń od firm i klientów.

Wymagania na stanowisko korektora

Aby pracować jako korektor, trzeba przede wszystkim zdobyć wyższe wykształcenie. Preferowane kierunki to: polonistyka, edytorstwo lub dziennikarstwo. Dzięki takim studiom kandydat będzie specjalistą od języka polskiego, co oznacza, że sprawnie wyłapie różne błędy. Co więcej, powinien mieć także oko do szczegółów, być staranny, precyzyjny i cierpliwy. Pracodawcy oczekują zwykle punktualności i dotrzymywania wyznaczonych terminów. Liczy się dla nich również znajomość pakietu MS Office oraz umiejętność szybkiego pisania na komputerze.

Dość ważną kwestią jest to, że ta praca powinna wynikać z pasji. Teksty, które trzeba przeczytać, a następnie poprawić, nie zawsze będą ciekawe. Ponadto, zarobki korektorów nie są szczególnie wysokie. Zatem z pewnością nie jest to idealny zawód. Może być jednak bardzo satysfakcjonujący, jeśli jest związany z zainteresowaniami danej osoby.