Kąpielisko przejdzie metamorfozę? Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania

Wygląda na to, że długo wyczekiwana modernizacja Kąpieliska Leśnego w Zabrzu, może dojść do skutku, choć na realizację tej inwestycji przyjdzie nam poczekać – prawdopodobnie kilka lat. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania obiektu. Kolejnyk krokiem ma być projekt funkcjonalno-użytkowy.

Do konkursu na najlepszą koncepcję zagospodarowania tego obiektu stanęli studenci Akademii Śląskiej, którzy przedstawili swoje projekty rewitalizacji kąpieliska. Komisja konkursowa wybierała najlepsze prace spośród 12 propozycji, wyróżniając trzy konspekty:

  • I miejsce – projekt autorstwa: Jakuba Stojeckiego, Michaliny Gałuszki,
  • II miejsce – projekt autorstwa: Jakuba Pikosa, Macieja Kosatki,
  • III miejsce – projekt autorstwa: Judyty Maciejczyk, Klaudii Kliś.

Przed nami tworzenie tzw. PFU – projektu funkcjonalno-użytkowego. Pozwoli to na sprecyzowanie w większym stopniu wszystkich założeń technicznych, które powinny towarzyszyć modernizacji. To spowoduje ustalenie wstępnego budżetu. Myślę, że moglibyśmy przystępować do przetargowych prac w przyszłym roku – mówi prezes MOSiR Zabrze Zdzisław Trzepizur.

Kąpielisko Leśne – kompleks o powierzchni blisko 22 ha położony jest w otoczeniu lasów w dzielnicy Maciejów. Historia obiektu jest bardzo bogata, sięga bowiem czasów przedwojennych (obiekt wybudowano w 1933 r.). Kąpielisko składa się z dwóch basenów o zróżnicowanej głębokości strzeżonych przez profesjonalną ekipę ratowników. Na jego terenie znajduje się również rozległa plaża i łąka, alejki spacerowe, a także infrastruktura sportowa – m.in. boiska do piłki plażowej.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki/MOSIR Zabrze