Jakie są nieoperacyjne metody leczenia żylaków nóg?

Żylaki kończyn dolnych charakteryzują się wrzecionowatym lub workowatym poszerzeniem żył, które nabierają wydłużony i poskręcany kształt. Schorzenie jest dziedziczone genetycznie i ujawnia się zwykle po 40 roku życia, częściej problem z żylakami dotyka kobiet niż mężczyzn.

Cierpi na nie około 9% populacji, przy czym dotyka głównie rasę białą. Żylaki należy traktować w kategorii schorzeń układu krążenia – nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Nie podejmowanie leczenia żylaków grozi zakrzepicą żył głębokich, zapaleniem żył powierzchownych czy owrzodzeniu żylnych goleni. Powściągliwość w podjęciu leczenia może grozić nawet utratą życia.

Jakie są nieoperacyjne metody leczenia żylaków kończyn dolnych?

Jedną z nieoperacyjnych metod jest skleroterapia (obliteracja). Zabieg jest wykorzystywany w stosunku do żył o małym przekroju. Do żyły wstrzykiwany jest środek, który ma na celu zrośnięcie ścian. Noga jest po zabiegu bandażowana, natomiast opatrunek uciskowy pacjent musi mieć założony na okres około 2 tygodni. Zabieg stosowany jest kilkakrotnie na przestrzeni 10 dni i powoduje, że krew pod wpływem ściśniętej żyły przez aplikowaną substancję, obiera inne kierunki krążenia. [perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zamknięcie lub usunięcie chorej żyły nie powoduje problemów z krążeniem krwi.[/perfectpullquote]

Skleroterapia zwykle umożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta, pod względem przemieszczania się za pomocą poddanej leczeniu nogi. O skleroterapii szerzej wypowiada się na stronie www.popow.pl, dr n.med. Andrzej Popow: ?Żylaki z owrzodzeniami dość często występują u pacjentów ze wskazaniami do leczenia operacyjnego, skleroterapia pozwala na szybkie wyleczenie (…) na skuteczność zabiegu skleroterapii ogromny wpływ ma również technika wykonania zabiegu, odpowiednio dobrane stężenie środka obli terującego, odpowiednio wykonana piana oraz zastosowanie odpowiedniej kompresoterapii?.

Nowoczesną alternatywą leczenia żylaków jest metoda o nazwie SVS (Steam Vein Sclerosis). Metoda ablacji parą wodną jest zasługą prof. Rene Milleret, francuskiego chirurga, który jest twórcą tej metody leczenia żylaków. Główną zaletą SVS jest niska inwazyjność zabiegu oraz leczenie zarówno małych jak i dużych żylaków. Zabieg polega na zaaplikowaniu pary wodnej, która zamyka żyłę. Cel jest identyczny jak podczas stosowania zabiegu skleroterapii, jednak para wodna powoduje, że zabieg może być stosowany bez restrykcyjnych ograniczeń oraz wiąże się z niższym ryzykiem skutków ubocznych. Istnieje również możliwość leczenia żylaków nawrotowych. Zabieg SVS pozwala na usunięcie niemalże każdego typu żylaka, podczas jednej sesji. W Polskich klinikach zabieg jest stosowany od 2013 roku.
Kolejną metodą jest laserowe usuwanie żylaków. Metodę po raz pierwszy zastosowano w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych. Skuteczność zabiegu wynosi około 95% w stosunku do operacyjnej metody strippingu. Czas operacji nie przekracza najczęściej 1 godziny. Charakterystyczną cechą zabiegu laserowego jest szybka rekonwalescencja (1-2 dni) oraz niskie ryzyko powikłań względem metod operacyjnych. Zanim pacjent będzie mógł poddać się usuwaniu żylaków, najpierw powinien wykonać takie badania jak INR, PT, APTT oraz morfologię. Zabieg polega na wprowadzeniu do chorej żyły cewnika, następnie przez który zostaje wsunięty światłowód. Światło, które wydobywa się z urządzenia, zamyka ścianki żyły. Po zabiegu zakładany jest na nogę opatrunek uciskowy. Metoda cieszy się rosnącym zainteresowaniem na świecie, ze względu na wysoką skuteczność.

Jaka jest skuteczność wymienionych metod?

Zabieg skleroterapii zwykle pozwala osiągnąć pozytywne wyniki w leczeniu żylaków. Zdarzają się jednak przypadki pogorszenia stanu zdrowia w wyniku zabiegu, natomiast około 1/10 leczonych osób odnotowuje tylko nieznaczną poprawę po zastosowaniu skleroterapii. Ilość zabiegów jest indywidualna w zależności od reakcji na leczenie pacjenta.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Metoda SVS wykazała skuteczność na poziomie 96%, przy pomocy wyników leczenia 75 pacjentów.[/perfectpullquote]

Wyliczenia zostały przeprowadzone przez twórcę metody prof. Rene Milleret?a, na podstawie rejestru zabiegów, które osobiście nadzorował. Nie odnotowano w rejestrze żadnych, poważnych powikłań związanych z leczeniem SVS.

Podczas leczenia żylaków przy pomocy lasera, skuteczność zabiegu i brak powikłań w dużej mierze wiąże się z poziomem sprzętu, który jest stosowany w danym gabinecie. Lasery starszej generacji działające na długościach fali świetlnej 808 nm, 940 nm czy 980nm, zwiększały ryzyko skutków ubocznych jakie wiążą się z tego rodzaju zabiegiem. Obecnie lasery nowej generacji pracują na długości fali 1470 nm, co jest równoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa i ograniczeniem występowania skutków ubocznych.