Jakie cechy powinna mieć asystentka stomatologiczna?

Asystentka stomatologiczna współpracuje z dentystą w czasie wykonywania zabiegów. Osoba na tym stanowisku jest zazwyczaj odpowiedzialna za obsługiwanie sprzętu diagnostycznego, opiekę nad gabinetem, prowadzenie dokumentacji i przygotowanie pacjenta do zabiegu.

 
Cechy, które są niezwykle przydatne podczas wykonywania tego zawodu, to między innymi:

Systematyczność

W tej pracy trzeba pamiętać, aby pewne obowiązki wykonywać regularnie. Nie może się zdarzyć, że np. asystentka zapomni o dezynfekcji sprzętu przed zabiegiem bądź nie wypełni odpowiednich dokumentów. W tej profesji należy być systematycznym, konsekwentnym i zorganizowanym, gdyż w grę wchodzi zdrowie drugiego człowieka.

Otwartość

Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi często wchodzić w interakcje z pacjentami. Zwykle trzeba zapewnić im optymalne warunki podczas wizyty i dowiedzieć się, czy dobrze się czują oraz czy nic im na pewno nie przeszkadza. Zatem otwartość i komunikatywność będą niezwykle przydatne w tej profesji.

Chęć nauki

Praca asystentki stomatologicznej jest ściśle związana z pracą lekarza dentysty. Dlatego taka osoba powinna być chętna do dalszej nauki. Jeśli nie będzie stale poszerzać swojej wiedzy i rozwijać umiejętności, wówczas przestanie być pomocna podczas zabiegów. Wybierając tę karierę, trzeba być przygotowanym na ciągłe przyswajanie nowych informacji.

Odpowiedzialność

Na tym stanowisku powinno się traktować swoje obowiązki zdecydowanie poważnie. Jeśli asystentka stomatologiczna będzie nieuważna lub zacznie podchodzić do pracy w sposób lekceważący, może się to niestety odbić na zdrowiu pacjenta. Odpowiedzialność jest koniecznym warunkiem w tym zawodzie.

Zdolność do kooperacji

Umiejętność współpracy to jedna z ważniejszych cech, jakie powinna posiadać profesjonalna asystentka stomatologiczna. W tej pracy należy pomagać lekarzowi i wykonywać jego polecenia podczas zabiegów. Między obiema stronami musi zatem istnieć nić porozumienia oraz wzajemny szacunek.

Samodzielność

Zdolność do współpracy to jedno, ale dobra asystentka powinna być również samodzielna. Osoba na tym stanowisku często będzie wykonywać obowiązki bez obecności lekarza i musi potrafić sobie z nimi poradzić. Dentysta nie jest w stanie jej ze wszystkim pomóc. Decydując się na ten zawód, warto pamiętać, iż zaradność oraz wewnętrzna dyscyplina są tutaj niezwykle istotne.

(materiał partnera)