Ilu pijanych kierowców wykryto podczas akcji „trzeźwość” w Zabrzu? Tylu, co przy działaniach „rower”

Zabrzańska policja, prowadząc działania „rower” w trakcie weekendu, wykryła sześciu użytkowników jednośladu na „podwójnym gazie”. W poniedziałek zaś przetestowała kierowców w ramach akcji „trzeźwość” – wykryła tyle samo nietrzeźwych za kółkiem.

Warto przypomnieć, że jednych i drugich użytkowników dróg obowiązują przepisy ruchu drogowego, które przewidują mandaty za jazdę z promilami. Jakiej wysokości?

Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem. Grozi za nie kara aresztu albo grzywny w wysokości 2500 złotych. Gdy rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

A jakie konsekwencje czekają nietrzeźwych użytkowników pojazdów mechanicznych?

Kierującym za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 wysoka grzywna oraz nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – dodaje Bijok.

Nawet dożywotni zakaz kierowania

Kierowcy ze stężeniem alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila popełniają wykroczenie podlegające karze grzywny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych lub karze pozbawienia wolności. Ponadto narażają się na utratę prawa jazdy. Jeśli jeszcze dodatkowo spowodują kolizję, to muszą potem samodzielnie pokryć koszty całego odszkodowania.

Kierowcy, których stan nietrzeźwości przekroczył 0,5 promila, muszą stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom. Ich czyn określany jest już bowiem jako przestępstwo, za które grozi nawet dwa lata więzienia. Z kolei spowodowanie wypadku z ciężkimi obrażeniami ciała lub ze skutkiem śmiertelnym wiąże się z co najmniej dwuletnim aresztem.

Należy również zdawać sobie sprawę, że w przypadku pijanych kierowców sądy mogą nałożyć też karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty minimum 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

W ubiegłym roku pijani kierowcy na drogach województwa śląskiego spowodowali 90 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 104 zostały ranne.

(żms), info: KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze