Hotel Admiralspalast przeszedł na własność miasta. Urzędnicy planują wykonanie prac modernizacyjnych

Miasto podpisało umowę, dzięki której stało się właścicielem byłego hotelu Admiralspalast. – To niepowtarzalny zabytek, a jednocześnie jeden z symboli naszego miasta – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

– Podpisanie aktu notarialnego to kontynuacja działań zmierzających do przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Pozwala nam to podjąć starania o pozyskanie funduszy zewnętrznych na jego rewitalizację. Naszym celem jest udostępnienie tej wspaniałej perły architektury do użytku mieszkańców Zabrza – dodaje prezydent.

Miasto przygotowywało się do przejęcia budynku dawnego hotelu i ocalenia kolejnej perły zabrzańskiej architektury przez wiele miesięcy. W październiku ub. roku podpisano umowę przedwstępną nabycia budynku przy ul. Wolności 305.

Planowane przez miasto prace modernizacyjne pozwolą nadać obiektowi nowe funkcje i udostępnić go mieszkańcom.

Hotel AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Wybudowany w latach 1924 – 1928 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco.

Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze