Grzywna za nieprzestrzeganie kwarantanny może wynieść nawet 5 tys. zł. Co jeszcze mówią przepisy?

fot. policja.pl

W czasie panującej epidemii zabrzańscy policjanci mierzą się co dzień z wieloma nowymi zadaniami. Sporo jest również zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego COVID-19.

Części z nich można uniknąć, jeśli wszyscy stosować się będą do zaleceń i przepisów, od przestrzegania których może zależeć ludzkie życie.

Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw.


Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie – osoba ta będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwa przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

Policjanci stale kontrolują czy przedsiębiorcy – właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli okaże się, że nie – poniosą oni, w zależności od okoliczności naruszenia, odpowiedzialność przewidzianą w art. 165 kk lub 54 kw.

Kara przewidziana w kodeksie karnym za takie przestępstwo może wynosić nawet 8 lat pozbawienia wolności. Grzywna za wykroczenie z art. 54 KW to maksymalnie 500 zł.

Pamiętajmy przede wszystkim, że największym zagrożeniem jest fakt, iż postępując niewłaściwie, możemy pośrednio przyczynić się nawet do czyjejś śmierci. Dlatego apelujemy do wszystkich o opanowanie i zachowanie trzeźwości umysłu oraz racjonalnego postępowania. Przestrzeganie wprowadzonych zasad wpłynie z pewnością dodatnio także na nasze własne bezpieczeństwo – mówi sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik prasowy KMP Zabrze.

(nmm)/KMP Zabrze
fot. Policja.pl