Grupa młodzieży rzucała kamieniami w pociągi, zaatakowała SOK-istów. Zatrzymano dwóch nastolatków

Na szlaku kolejowym Zabrze – Gliwice grupa młodzieży rzucała kamieniami w przejeżdżające pociągi pasażerskie. Tłuczniem zaatakowani zostali także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy ujęli dwóch nieletnich. Jeden z chłopców był nietrzeźwy.

Kilka dni temu do dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach wpłynęła informacja, że na szlaku Zabrze – Gliwice znajduje się grupa młodzieży, która rzucała kamieniami w kierunku przejeżdżającego pociągu pasażerskiego PKP Intercity.

Bezpośrednio po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce skierowano dwuosobowy zmotoryzowany patrol Straży Ochrony Kolei, który prowadził działania na tym samym szlaku kolejowym. Po dotarciu na miejsce strażnicy ujęli 13-letniego chłopca, jednego ze sprawców obrzucenia. Pozostała młodzież (około 10 osób) na widok funkcjonariuszy SOK zbiegła poza teren kolejowy.


Podczas oczekiwania na przyjazd policji grupa nastolatków ponownie znalazła się na torach kolejowych i obrzuciła tłuczniem interweniujących funkcjonariuszy SOK oraz przejeżdżający pociąg Kolei Śląskich relacji Częstochowa – Gliwice.

W wyniku podjętych działań sokiści ujęli kolejnego z młodocianych napastników, w wieku 15 lat. Po przybyciu zabrza i przebadaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że 15-latek znajduje się pod silnym wpływem alkoholu. Obaj ujęci sprawcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, która prowadzi dalsze czynności w sprawie.

W ostatnim czasie jest to kolejny przypadek, gdy nieletni pozostawieni bez nadzoru opiekunów urządzają zabawy na torach obrzucając pociągi kamieniami lub układając przeszkody na torach – informuje Straż Ochrony Kolei. – Rzucony kamień w połączeniu z siłą pędzącego pociągu stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia podróżujących osób. W tym przypadku na szczęście bezmyślne działania małoletnich chuliganów nie doprowadziły do tragedii – zaznaczają sokiści.

(żms)/KG SOK
fot. KG SOK