Groźby karalne i zniszczone samochody. Sąsiedzki konflikt wymknął się spod kontroli

Sąsiedzki konflikt przyczyną zniszczenia mienia. Mężczyzna i kobieta, którzy oblali 2 samochody farbą i kierowali groźby karalne, zostali już zatrzymani. Spowodowali straty, których wartość oszacowano na ponad 4 tys. zł.

Podejrzani to 42-latek i 50-latka. Do zdarzenia doszło 12 marca późnym wieczorem na ulicy Zamkowej.

Wandale, działając pod wpływem emocji, nie wzięli pod uwagę, że ślady farby zaprowadza śledczych prosto do ich mieszkania. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem, grozi im nawet do 5 lat pozbawiania wolności – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

W każdej społeczności dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem

– dodaje rzecznik zabrzańskiej policji.

Bijok zaznacza, że zanim do tego dojdzie, warto poprosić o pomoc dzielnicowego, który może mediować przy rozwiązaniu konfliktu.

Policjanci pełniący funkcje dzielnicowych mają doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu konfliktów, dlatego warto zwrócić się do nich o pomoc, zanim sytuacja przerodzi się bardziej poważną. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Groźba popełnienia przestępstwa nie musi dotyczyć samego pokrzywdzonego, ale również osób mu najbliższych. Grożący będzie sprawcą nawet wtedy, gdy wykonawcą miałby być ktoś inny – mówi oficer prasowy.

Jednym z podstawowych elementów badanych w trakcie policyjnego dochodzenia jest sprawdzenie, czy groźba mogła wzbudzić uzasadnioną obawę, że może zostać zrealizowana.

Organy ścigania badają, czy może być ona obiektywnie realna. Innymi słowy, czy w zagrożonym powstało uzasadnione przekonanie o jej realizacji. Zadaniem oskarżyciela publicznego przed sądem będzie też wykazanie, że sprawca miał motyw, by grozić pokrzywdzonemu. Artykuł 190. kodeksu karnego stanowi, że to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch – podsumowuje rzecznik.

Więcej o pracy dzielnicowych można przeczytać na stronie Dzielnicowy Bliżej Nas. Dane kontaktowe do dzielnicowych w Zabrzu znajdziecie z kolei tutaj.

(żms)/KMP Zabrze
fot. px/zdjęcie poglądowe