Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Zaplanowano szereg wydarzeń

Jak co roku, od ponad 30 lat, we wrześniu w Europie, w tym również i w Zabrzu, odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Udział w tym wydarzeniu bierze także Muzeum Miejskie w Zabrzu, które zaprasza w najbliższą sobotę, 16 września, do wspólnego spędzenia czasu.

Jednym z punktów obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa będzie zwiedzanie Instytutu Technologii Paliw i Energii (ul. Zamkowa 1). Możliwość wejścia o godzinach: 10:00, 11:15 i 12:30. Wybudowany w latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku dla właściciela, zarządców oraz prominentnych pracowników firmy Borsigwerke budynek, w którym dziś mieści się Instytut Technologii Paliw i Energii, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Uczestnicy zobaczą jak przeszłość współgra z teraźniejszością na terenie jednego zakładu łącząc historyczne wnętrza, w których mieszczą się biura Instytutu, z najnowocześniejszymi technologiami w halach badawczych.

Wydarzenie objęte jest koniecznością zapisów. Zgłoszenia należy kierować na adres p.hnatyszyn@muzeumzabrze.pl.

O godzinie 10:30, w siedzibie Muzeum (ul. Powstańców Śląskich 3) odbędzie się społeczna akcja „Haftuj przeciw przemocy”. To inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby dzielenia się wsparciem i empatią z osobami doświadczającymi przemocy domowej. Autorka projektu „Haftuj przeciwko przemocy” – Małgorzata Gwiazdonik-Müller wykorzystuje haft jako narzędzie do społecznej rozmowy na temat przemocy inicjując wspólne spotkania hafciarskie, w trakcie których, przy rozmowie, powstają kolejne elementy sztandaru.

W Galerii Café Silesia (ul. 3 Maja 6) w godzinach 10:00-14:00 można zwiedzić wystawę pn. „pięć lat razem” prezentującą prace pedagogów uczących w zabrzańskim Liceum Sztuk Plastycznych. Grono 14 nauczycieli-artystów zasilił Tomasz Tobolewski, który nauczał w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Zabrzu w latach 2002 – 2007.

W siedzibie Muzeum można także zwiedzić wystawę „Czuły narrator Emil Brzezina. Śląska (nie)codzienność w malarstwie naiwnym”, która jest dostępna w godzinach 10:00-14:00.

O godzinie 11:00 można wybrać się na oprowadzanie kuratorskie po tej ekspozycji. Zachęcamy do przyjrzenia się tętniącym życiem obrazom, pełnych śląskich tradycji i humoru. Podczas kuratorskiego oprowadzania wszystkim tym, których zaintrygował tytuł wystawy, organizator odpowie na pytanie, jak to możliwe, że w przestrzeni jednej ekspozycji spotykają się malarz pokojowy, który w niedzielne popołudnia zamieniał się na 2-3 godziny w artystę, i polska noblistka.

(żms)/UM Zabrze