Egzaminy dojrzałości w tym roku w dwóch formułach. Ile osób w Zabrzu przystąpiło do matury?

Rozpoczęły się tegoroczne egzaminy dojrzałości. W naszym mieście w tym roku maturę zdaje 860 osób, w tym 550 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących oraz 262 z techników.

Wraz z 812 tegorocznymi absolwentami zabrzańskich liceów i techników chęć przystąpienia do egzaminu dojrzałości zadeklarowało 35 absolwentów z poprzednich lat, a także 13 osób skierowanych do Zabrza przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie.

W czwartek, o godzinie 9.00, maturzyści zasiedli do pisania egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. To część obowiązkowa, a więc przystępują do niej wszyscy maturzyści. Na napisanie i sprawdzenie swoich prac mieli 240 minut, egzamin zakończył się o godzinie 13:00. Wyjątkiem są maturzyści zdający egzamin w Formule 2015, których egzamin trwał 170 minut i zakończył się o godzinie 11:50.

W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, to pierwszy rocznik, który uczył się w ośmioletniej szkole podstawowej i w czteroletnim liceum zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i będzie zdawać egzamin w nowej formule. Otrzymali arkusze egzaminacyjne z elementami graficznymi w kolorze fioletowym. Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik, który był w gimnazjum i kończy czteroletnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Będą oni zdawać maturę w starej formule (formuła 2015).

Matury rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 23 maja

Tegoroczni maturzyści otrzymają swoje wyniki 7 lipca 2023 roku. Będzie można je sprawdzić w systemie ZIU o godzinie 8.30. Matury w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 19 czerwca. Egzaminy poprawkowe zostaną przeprowadzone od 21 do 22 sierpnia 2023 r.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze