Dzień Pszczół w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Gry dla dzieci, warsztaty, spotkanie z pszczelarzem

Miejski Ogród Botaniczny zaprasza na Dzień Pszczół, który odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia. W programie znajdzie się m.in. spotkanie z pszczelarzem zatytułowane “Poznaj rodzinę pszczelą” w ogrodowej pasiece.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 i potrwają do godziny 16:00.

Od lat biolodzy i ekolodzy odnotowują spadek różnorodności i liczebności pszczół. Główną przyczyną tego kryzysu są toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające na celu podnoszenie świadomości społecznej nt. wyjątkowej roli, jaką odgrywają owady zapylające w ekosystemie – przekazują organizatorzy.


Warsztaty z pszczelarzem będą odbywały się o pełnych godzinach (10:00, 11:00, 12:00). Oprócz tego o godzinie 11:00, w salonie wierzbowym na łące, zaplanowano spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci.

W samo południe zainteresowani zostaną zaproszeni na turniej gier planszowych. Młodsze dzieci, w wieku 4-6 lat, będą mogły sprawdzić się w grze “Pszczółki”, a starsze – w wieku od 7 do 10 lat – w grze pt. “Honeycombs”.

Na trawie “Pod czarną sosną” każdy będzie mógł zbudować domek dla owadów. Te zajęcia zaplanowano na godziny 12:00, 13:00 i 14:00.

O roślinach miododajnych rosnących w MOB będzie można posłuchać odwiedzając stanowisko przy “Rabacie ziołowej”. Cykl prelekcji na ten temat zaplanowano w godziny 13:00, 14:00 oraz 15:00.

Na łące przy stawie, o godzinie 14:00, rozpocznie się akcja pt. “Czytanie na trawie”. Zaplanowano też trzy warsztaty, m.in.: “Hop siup – owada zrób”, z tworzenia lapbooków oraz z eksperymentowania kolorami.

W trakcie imprezy otwarte będą stoiska, gdzie kupić mozna miody, naturalne kosmetyki, wyroby z ceramiki, a także rośliny tropikalne. Organizatorzy zachęcają, by zainteresowani wzięli ze sobą koc piknikowy, by wygodnie rozłozyć się na ogrodowej łące.

Imprezę wraz z Miejskim Ogrodem Botanicznym organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

(żms)/UM Zabrze
fot. px