Dworek w Rokitnicy wystawiono na sprzedaż. Obiekt niedawno wpisano do rejestru zabytków (zdjęcia)

Zabytkowy dworek przy ul. Żniwiarzy w Zabrzu-Rokitnicy wystawiono na sprzedaż. Cena budynku o powierzchni zabudowy ok. 350 m2 wraz z działką wynosi 1,1 mln zł.

Założyciel folwarcznego dworu jest nieznany (za wikipedia), był to być może Adolph Tieschowitz von Tieschowa, starosta bytomski; budynek był pierwotnie własnością jego rodu. W 1858 roku część miechowicko-rokitnickiego majątku została nabyta przez Tiele-Wincklerowów. Po II wojnie światowej folwark został przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne, następnie należał do prywatnego właściciela.

W budynku w listopadzie 2012 roku doszło do pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległa część dachu i poddasze.

W 2016 roku na części działki wzniesiono salę królestwa (miejsce zebrań i ośrodek życia religijnego członków lokalnego zboru Świadków Jehowy), a 14 lipca tego roku dwór został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Od wiosny 2017 roku przedsiębiorca z Pyskowic, nowy prywatny właściciel dworu, rozpoczął jego remont, który objął wymianę spalonego dachu. Teraz ponownie obiekt wystawiono na sprzedaż.

Na sprzedaż za 1,1 mln zł

Jak dowiadujemy się z ogłoszenia w serwisie Otodom.pl, dwór został zbudowany na planie prostokąta, jest parterowym, podpiwniczonym budynkiem z użytkowym poddaszem, murowanym z cegły, z otynkowanymi elewacjami, nakryty dwuspadowym dachem. W centrum dziewięcioosiowej fasady znajduje się wejście główne, umieszczone w parterze trzykondygnacyjnej wieży.

W środkowej części elewacji od strony dawnego ogrodu znajduje się dwuosiowy ryzalit. Elewacje są skromne, z dekoracjami w postaci gzymsów kordonowego i wieńczącego, okna w większości prostokątne, w ostatniej kondygnacji wieży zamknięte półkoliście.

We wnętrzach mają znajdować się względnie dobrze zachowane malowidła naścienne.

Jest to wolnostojący, wykonany z cegły budynek, w którym jest co najmniej 10 pomieszczeń. Z informacji zamieszczonych w ogłoszeniu wynika, że zostały tu doprowadzone wszystkie media – są więc przyłącze gazowe, wodne, kanalizacji sanitarnej oraz elektroenergetyczne. Brak instalacji wewnętrznych.

Strop nad piwnicą jest kolebkowy, ceglany oraz odcinkowy Kleina na belkach stalowych. Nad kondygnacją znajdują się stropy drewniane wsparte na belkach, wzmocnione wtórną wylewką cementowo – wapienną z wtopioną siatką stalową.

Schody piwniczne są ceramiczne, murowane z cegły; na piętro żelbetowe. Dach wykonano w konstrukcji drewnianej, pokryty jest papą termozgrzewalną na deskowaniu pełnym. Kominy spalinowe i dymowe wykonano z cegły pełnej, rynny i rury spustowe z blachy tytanowej, stolarki okiennej i drzwiowej brak.

(żms), Wikipedia
fot. Krzysztof Połeć (FB), piotr1952/śląskie.fotopolska.eu/Wikipedia