Dwóch kierowców straciło prawa jazdy. Policja podsumowuje działania “Bezpieczny Pieszy”

fot. KMP Zabrze

Policja prowadziła w poniedziałek działania “Bezpieczny Pieszy” na drogach naszego miasta. Nie wypadły one pomyślnie przede wszystkim dla kierujących, gdyż to właśnie oni w rejonie pasów najczęściej popełniali wykroczenia. Dwóm zabrano prawa jazdy.

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole obserwowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów.

Policjanci z drogówki ujawnili 43 wykroczenia, z czego 31 popełnili zmotoryzowani. Najczęstsze to przekraczanie dozwolonej oraz nieustępowanie pierwszeństwa pieszym na przejściach. W trakcie prowadzonych działań policjanci odebrali prawo jazdy dwóm kierowcom, którzy w rejonie przejść dla pieszych i terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o 50 km/h – poinformował sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Obowiązki kierowcy względem pieszego

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku),
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych,
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Policja apeluje również do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. – Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów – zaznacza oficer prasowy.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze