Dwa tysiące nowych drzew w lesie komunalnym. „Zastępujemy gatunki obce rodzimymi”

W lesie komunalnym w Biskupicach odbyła się kolejna w tym roku akcja nasadzenia drzew. Tym razem dwa tysiące małych buków i klonów zwyczajnych sadzili uczniowie oraz wolontariusze. Wszystko odbywało się pod okiem leśnika dr. Piotra Malchera oraz społeczników ze startupu Dotlenieni.org.

Działacze tej ostatniej organizacji już wcześniej przeprowadzili podobną inicjatywę we współpracy z miastem w Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie zabrakło wsparcia i zaangażowania ponad setki młodzieży z pobliskich szkół, a także ponad osiemdziesięciu wolontariuszy z firmy Capgemini.

Aż 11 tysięcy drzew

Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Tym razem młodzież sadziła nowy fragment lasu w miejscu, gdzie pierwotnie rosły topole balsamiczne – sprowadzony przed laty do naszego kraju gatunek obcy, pochodzący z terenów Ameryki Północnej. Dobór gatunków sadzonek, które zostały wkopane, nie jest przypadkowy.

Buk i klon są jednymi z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Młodzież ma do dyspozycji 2-3 letnie sadzonki, co daje obraz jak długotrwałym procesem jest odbudowa lasu. Z drugiej jednak strony zastępujemy gatunki obce rodzimymi, dzięki czemu odbudowujemy naturalną florę i faunę. W tym roku planujemy zasadzić ponad 11 tys. nowych drzew w zabrzańskich lasach komunalnych – informuje leśnik dr Piotr Malcher.

Dotlenieni.org (Dotlenieni) to startup społeczny, którego misją jest realne działanie na rzecz środowiska poprzez tworzenie nowych obszarów zieleni oraz dostarczanie narzędzi, za pomocą których przedstawiciele biznesu będą mogli angażować się w działania prospołeczne. Zwracają uwagę na pogarszający się w Polsce stan powietrza i postawili na zaadresowanie tego problemu poprzez nasadzanie drzew i zieleni miejskiej. Wszystko to, dzięki współpracy z partnerami ze świata biznesu, nauki i sztuki. Takie oddolne inicjatywny mają – ich zdaniem – największy wpływ na wzrost świadomości społecznej i kształtowanie postaw obywatelskich.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze