Druga edycja Festiwalu Historii Alternatywnej w Zabrzu. “Przenieśmy się do lat 20-tych!”

W Zabrzu odbędzie się Festiwal Historii Alternatywnej, który zaplanowano w pierwszy weekend września – 5 i 6 września – w zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu. Partnerem 2. edycji wydarzenia jest Teatr Nowy.

Festiwal Historii Alternatywnej to przedsięwzięcie mające na celu propagowanie polskiej historii, wartości patriotycznych oraz zainteresowanie społeczeństwa i zagranicznej opinii publicznej poświęceniem i walką narodu polskiego w czasie II Wojny Światowej.

Jego celem jest przedstawienie nieznanych faktów na temat rozwoju Państwa Polskiego, m.in. charakterystykę rozwoju gospodarczego II RP, nowatorskich technologii opracowywanych przez polskich naukowców, oraz alternatywne scenariusze rozwoju wydarzeń znanych z naszej historii poczynając od roku 1930.


Na konferencji, która zorganizowana została w środę w Sztolni Królowa Luiza, pojawili się specjalni goście. M.in. Jacek Komuda, znany z tak popularnych książek jak „Hubal” czy “Westerplatte”, Andrzej Pilipiuk, autor wielu opowiadań (najbardziej popularne o Jakubie Wędrowyczu) i książek z gatunku fantastyki.

Obecni byli także twórcy spektaklu „Czerwona Gorączka”, którego premiera odbędzie się właśnie w ramach festiwalu tj. 5 września.

To niezwykle interesujące przedstawienie zobaczymy na trzykondygnacyjnej scenie, która w wieczór premiery zamieni się w ulice Piotrogrodu z okresu tuż po Rewolucji Październikowej. Reżyserem spektaklu jest Michał Białecki, a zagrają w nim: dr Skórzewski – Jarosław Karpuk, prof. Wozniesieński – Marian Wiśniewski, Dzierżyński – Jakub Piwowarczyk, Pokrywkin – Maciej Kaczor, Sąsiad / Izomierow / Obywatel / Bandzior – Piotr Zawadzki, Waśka / Ochroniarz /Żeleznikow – Grzegorz Cinkowski, Kierowca / Mężczyzna / Stiopa / Aresztant – Jakub Podgórski, Sąsiadka – Joanna Pawińska-Romaniak, Natasza – Paulina Strojkowska, Demon – Piotr Warszawski.

Tegoroczna edycja Festiwalu Historii Alternatywnej odbędzie się pod hasłami: “Świętujemy 100-lecie Bitwy Warszawskiej” oraz “Przenieśmy się do lat 20-tych!”.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie facebookowej https://www.facebook.com/alterhist/ oraz na www.alterhist.pl.

(żms)/UM Zabrze
Fot. Paweł Janicki/UM Zabrze