Dramatyczna akcja służb przy ul. Klonowej. Przez blisko 10 godzin ratowali desperata

Mężczyzna przez blisko 10 godzin stał po zewnętrznej stronie barierki na balkonie na 9. piętrze bloku przy ulicy Klonowej. Finał tej dramatycznej sytuacji, która rozpoczęła się w poniedziałek rano, a zakończyła tego dnia pod wieczór, był na szczęście dobry.

Wielogodzinne starania m.in. policyjnych negocjatorów uratowały życie zdesperowanemu mężczyźnie…

Wczoraj w godzinach porannych na numer alarmowy zadzwonił zgłaszający, który zauważył mężczyznę stojącego po zewnętrznej stronie barierek balkonu na 9. piętrze bloku mieszkalnego przy ulicy Klonowej. Na miejsce natychmiast pojechali zabrzańscy policjanci. Stróże prawa namawiali mężczyznę do zrezygnowania z desperackiej decyzji i wejścia do mieszkania. Inni mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych. Zamknięty został także odcinek ulicy Klonowej od skrzyżowania z ulicą Matejki, do skrzyżowania z ulicą Ślęczka – informuje mł. asp. Adam Strzodka z KMP Zabrze.


Przez cały czas trwały skoordynowane działania Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce przybył także zespół policyjnych negocjatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy kontynuowali rozmowę z mężczyzną

– dodaje Strzodka.

Ze względu na to, że dostęp do budynku został zamknięty, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zabrzu, skierował na miejsce autobus dla mieszkańców, którzy nie mogli wejść do swoich mieszkań.

Czynności na miejscu trwały do wieczora. Na szczęście po wielu godzinach działań m.in. Zespołu Negocjatorów, mężczyzna dobrowolnie wrócił do budynku. Natychmiast trafił pod opiekę służb medycznych, została mu także udzielona pomoc psychologiczna – dodaje młodszy aspirant.

Policja przypomina, że wielu podobnych tragedii można uniknąć, uważnie słuchając osób z bliskiego otoczenia i okazując pomoc w kryzysie.

Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pod bezpłatnymi numerami są gotowi ofiarować wsparcie osobom z myślami samobójczymi:

  • 116 111 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – Czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę;
  • 116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych – Czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00;
  • 800 121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – Czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

(żms)/KMP Zabrze
fot. Zabrze112.pl