Dawna elektrociepłownia ma dołączyć do postindustrialnych perełek Zabrza

Budynek starej zabrzańskiej Elektrociepłowni dołączy do postindustrialnych perełek, którym miasto nada nowe funkcje z dbałością o historyczne walory tego kompleks.

W historycznych zabudowaniach dyskutowano we wtorek o zagospodarowaniu i wykorzystaniu tych pięknych postindustrialnych przestrzeni. Miasto w listopadzie minionego roku stało się właścicielem tego kompleksu, który stawia przed samorządem nowe wyzwania.

Warto przypomnieć, że w zakres przekazanych na rzecz samorządu nieruchomości wchodzi między innymi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni, w skład których wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy też budynek klubu, świetlicy, portierni.

Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. m³ i jest porównywalna z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. m³). Wartość transakcji jest symboliczna i wynosi 100 zł. W obrębie przekazywanego terenu zlokalizowane są obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych.

Były właściciel kompleksu – firma Fortum – w 2018 r., po ponad trzech latach od ogłoszenia decyzji inwestycyjnej, uroczyście otworzyła Elektrociepłownię wielopaliwową, która stała się nowym energetycznym sercem naszego miasta. Uruchomiona jednostka to niskoemisyjne źródło energii dla mieszkańców Zabrza i Bytomia. Dzięki inwestycji, emisja pyłów spadła ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki