“Dał mężczyźnie banknot i poprosił o jego rozmienienie”. Uwaga na fałszywego pracownika wodociągów

Zabrzańscy policjanci szukają oszusta, który podszywając się pod pracownika wodociągów okradł 86-letniego mężczyznę. Senior stracił swoje oszczędności. Lepiej ostrzec przed tą metodą przede wszystkim seniorów.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu.

Do starszego mężczyzny, który mieszka przy ulicy Fryderyka Joliot-Curie, przyszedł mężczyzna. Podawał się za pracownika wodociągów i pod pretekstem zwrotu nadpłaty za wodę oraz sprawdzenia instalacji wszedł do mieszkania. Oszust dał mężczyźnie banknot i poprosił o jego rozmienienie. W ten sposób dowiedział się, gdzie mężczyzna trzyma pieniądze. Następnie poprosił 86-latka o odkręcenie wody w łazience, po czy wykorzystując nieuwagę, zabrał wszystkie oszczędności seniora – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


W wyniku tej kradzieży mężczyzna stracił ponad 7000 złotych. Gdy zorientował się, że został okradziony, zgłosił to policjantom. Wyjaśnianiem sprawy i ustalaniem sprawcy zajmują się policjanci z Komisariatu V Policji w Zabrzu

– dodaje oficer prasowy.

Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym – podkreśla Bijok.

Policjanci ostrzegają także przed wpuszczaniem osób obcych przedstawiających się jako pracownicy administracji budynków i inkasentów.

Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty. Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka – zaznacza sierżant sztabowy.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.

(żms)/KMP Zabrze
fot. px